Image

Gdańsk z rekordem Guinnessa


28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie został ustanowiony drugi gdański rekord Guinnessa. W kolekcji muzeum znajduje się największa bryła bursztynu na świecie.

Największa bryła bursztynu na świecie pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Została zakupiona do kolekcji Muzeum Bursztynu w Gdańsku w 2021 r. ze środków budżetu państwa w ramach projektu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Bryła bursztynu, która na co dzień jest eksponowana za wejściem do Muzeum Bursztynu, została wyjęta z gabloty w celu jej zważenia i zmierzenia. Waga firmy Axis, gdańskiego producenta wag jubilerskich, wskazała wynik 68,2 kg! To prawie 18 kilogramów więcej od dotychczasowego rekordzisty, również bursztynu z Sumatry, który waży 50,4 kg.

Gdzie ją obejrzeć 

Największą bryłę bursztynu można zobaczyć nieodpłatnie w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku w godzinach otwarcia muzeum.

Ciekawostki o największej bryle bursztynu na świecie

Waga: 68,20 kg
Wymiary: 74 x 57,1 x 42,1 cm

Pochodzi z kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej w świetle ultrafioletowym posiada niebieską / fioletową poświatę. Podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepką bryłą. Zakupiono do zbiorów Muzeum Gdańska, kolekcji Muzeum Bursztynu dzięki dotacji z budżetu Państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Kwota zakupu wyniosła ponad 140 tys. złotych, z czego ponad 112 tys. pochodzi z dotacji celowej NIMOZ