Image

Nowa mieszkanka gdańskiego zoo – samica żyrafy ugandyjskiej


W Gdańsku zamieszkała najwyższa mieszkanka w regionie - pierwsza w historii Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego samica żyrafy.

Nowa mieszkanka, nowe imię 

Nowa mieszkanka dostała również nowe imię. Prawo do nadania imienia zostało wylicytowane w trakcie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zwycięzcą została firma MDR Inwest Sp. z o.o. . Imię Alia w języku arabskim oznacza niebo albo wzniosłość.

Aktualnie w Gdańsku mieszka Wiechu i Aki. Wiechu przyjechał do Gdańska w 2008 r. jako jeden z pierwszych mieszkańców żyrafiarni. Ma 17 lat, a jego rola w gdańskim stadzie będzie polegała na byciu emerytem. Akintunde, przez opiekunów nazywany jest Aki urodził się 12 lat temu w Emmen w Holandii. To właśnie młodszy z kawalerów został wytypowany do roli samca czołowego, a sprowadzenie dla niego partnerki oznacza, że możemy w Gdańsku spodziewać się hodowli.

Transport najwyższego ssaka 

Na samicę gdańskie ZOO czekało ponad 16 lat, tyle bowiem minęło od otwarcia żyrafiarni w Gdańsku. Transport najwyższego ssaka to nie takie proste przedsięwzięcie. Wydawałoby się, że rozładunek żyrafy jest prosty, w końcu wystarczy otworzyć drzwi i wpuścić zwierzę do nowego pomieszczenia. W przypadku rozładunku na pewno jest łatwiej niż przy załadunku, ale trzeba pamiętać, że żyrafy są bardzo płochliwymi zwierzętami. Istotne jest tutaj zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, ciszy oraz spokoju. 

Alia aktualnie potrzebuje spokoju, ponieważ zapoznaje się z miejscem i nowymi towarzyszami. Zajmuje boksy niewidoczne dla zwiedzających, ale ma już kontakt wzrokowy i zapachowy ze swoim przyszłym partnerem. Stopniowo będziemy przełamywać kolejne bariery i zapoznawać ją z nowym miejscem.

Gatunek zagrożony wyginięciem 

Żyrafa ugandyjska od 2016 r. jest klasyfikowana jako gatunek narażony na wyginięcie. W 1985 r. oszacowano, że na wolności żyło ok. 160 000 żyraf, a w 2016 stwierdzono, że jest ich poniżej 100 000. Głównymi przyczynami spadku populacji żyraf jest utrata siedlisk i bezpośrednie zabijanie dla mięsa. Żyrafy żyją w niewielkich grupach lub samotnie. Ich podstawowym pokarmem są liście i młode pędy akacji, uzupełnienie diety stanowią kwiaty i owoce. W ogrodach zoologicznych karmione są specjalistycznym granulatem dla żyraf. W ciągu dnia żyrafa może zjeść ponad 50 kg liści! Dorosła żyrafa osiąga masę ciała od 830 do 1200 kg. Samce są większe i masywniejsze, a dorastają nawet do 5,5 metra wysokości. W środowisku naturalnym żyją średnio 10 lat, a w ogrodach zoologicznych dożywają nawet do ponad 20 lat.