Image

Gdańska Aleja Włazów - nowe miejsce spacerowe


Północny cypel Ołowianki zyskał nowe oblicze. Dziś to ciekawie zagospodarowana, zielona przestrzeń spacerowa o powierzchni 5 tys. m². Gdańska Aleja Włazów jest już dostępna dla spacerowiczów.

Aleja łączy walory historyczne i edukacyjne ze spacerowymi przyrodniczymi. Do industrialnej, surowej do tej pory przestrzeni wprowadzone zostały nowe nasadzenia, tworzące wielogatunkową kompozycję krzewów iglastych i liściastych, traw ozdobnych i kwiatów. W alejki spacerowe wkomponowane zostały włazy kanalizacyjne.

Przestrzeń spacerową tworzą trzy alejki – włazów historycznych, współczesnych polskich i zagranicznych.

Aleja włazów historycznych to 22 zabytkowe włazy, w tym:
 
  • 19 włazów z Gdańska, z okresu międzywojennego, które zostały odnalezione i zdemontowane w trakcie remontów w Gdańsku (zwykle produkowanych w lokalnych zakładach odlewniczych).
  • 2 włazy z historycznej odlewni Herzfeld & Victorius z Grudziądza (dziś Hydro Vacuum S.A)
  • 1 właz z Bydgoszczy, wyprodukowany przez firmę Windschild & Langelott.

Aleja włazów z Polski to 20 włazów z Białegostoku, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Opola, Olsztyna, Szczecina, Torunia, Rzeszowa, Katowic, Krakowa, Poznania, Zielonej Góry, Warszawy, Lublina, Kielc, Końskich, Gdyni i Sopotu oraz Kościerzyny. Aleja włazów ze świata to włazy z Turku (Finlandia), Bremy (Niemcy), Petersburga (Rosja) i Charkowa (Ukraina). Aleja jest rozwojowa i istnieje możliwość instalacji nowych włazów. Gdańska Aleja Włazów powstała wokół historycznej przepompowni ścieków Ołowianka. Przepompownia jest jednym z kluczowych, czynnych obiektów kanalizacyjnych. Najstarsza, zabytkowa część obiektu powstała pod koniec lat sześćdziesiątych XIX w.

Od lipca, dodatkowo dostępna będzie specjalna aplikacja edukacyjna. Pobierając aplikację na początku spaceru, będziemy mogli zagrać w interaktywną grę edukacyjną. Zadanie będzie polegało między innymi na poprawnym wskazaniu co można, a czego nie można wrzucać do odpływu. Używając telefonu, przeniesiemy się także do czasów, w których powstawały pierwsze nowoczesne sieci kanalizacyjne.

Inwestycja zrealizowana przez miejską spółkę GIWK kosztowała 1 628 510 zł netto.