Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych 2022

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza do wzięcia udziału w Światowym Forum Muzeów Pól Bitewnych 2022 / World Battlefield Museums Forum 2022, które w dniach 12-13 października odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Podczas wydarzenia muzealni eksperci z ponad 20 instytucji z całego świata dyskutować będą na temat roli i działalności muzeów pól bitewnych oraz o tym jak muzea radzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
 


  • Jak opowiadać o wielkich historycznych bitwach?
 
  • Jak dzięki archeologii możemy odkrywać tajemnice pól bitewnych?
 
  • Tradycyjne wystawy czy nowoczesne technologie?
 
  • Co wybierają dziś muzea?
 
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnaleźć będzie można podczas tegorocznej konferencji World Battlefield Museums Forum (Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych), która w dniach 12-13 października odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

A już 11 października w ramach cyklu "Spotkania z historią" zapraszamy na Promocja książki (Book Promotion Event) „The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”

Ile litrów paliwa na 100 kilometrów zużywał czołg T34? Ilu marynarzy mógł zabrać na pokład U-Boot? Ile ton bomb zrzucono na Berlin?

Odpowiedzi na tak szczegółowe pytania znają głównie specjaliści w zakresie historii II wojny światowej. Jednak wiele podobnych zagadnień opisano w nowatorskiej anglojęzycznej książce wydanej przez MIIWŚ pt. „The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics”.

Główna część publikacji składa się z 129 infografik, 60 map, 298 fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów. Całość podzielono na 15 rozdziałów, w których, korzystając ze szczegółowych statystyk i danych, przystępnie omówiono najważniejsze bitwy II wojny światowej.

Publikację stworzył zespół muzealników MIIWŚ, a jej recenzentami są naukowcy rangi światowej - prof. Richard J. Evans z Uniwersytetu w Cambridge i prof. Richard Overy z Uniwersytetu w Exeter.

Gorąco zachęcamy do udziału w promocji książki, którą będzie można nabyć na miejscu w specjalnej cenie.

Spotkanie będzie też okazją do poznania kulis powstawania publikacji. Opowiedzą o nich Karol Szejko, redaktor naczelny, autor, oraz Natalia Gawryluk, projektant graficzny i redaktor naczelny.

Kiedy: 12-13 października 2022 r.
Gdzie: Muzeum II Wojny Światowej, Plac W. Bartoszewskiego 1