Wystawa "Ramię krzep – Ojczyźnie służ. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce"

  • Home
  • Wydarzenia
  • Wystawa "Ramię krzep – Ojczyźnie służ. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce"
Wystawa "Ramię krzep – Ojczyźnie służ. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce", której wernisaż odbędzie się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 29 września 2023 r., prezentuje unikatowe archiwalia dokumentujące ponad stuletnią historię tej organizacji polonijnej.


Wystawa jest rozszerzoną wersją ekspozycji prezentowanej w Warce. Rozbudowano i uzupełniono moduły przybliżające historię i prace Sokoła Polskiego w Ameryce: początki i organizację związku, jego militaryzację i czyn zbrojny podczas I wojny światowej, promowanie rozwoju fizycznego, działalność podczas II wojny światowej oraz podtrzymywanie łączności z Polską. Odwiedzający będą mogli zobaczyć niepokazywane wcześniej mundury oraz artefakty sportowe.

Uzupełnieniem wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – podobnie jak miało to miejsce w Warce – jest oferta edukacyjna w formie przygotowanych przez Archiwum IPN lekcji archiwalnych połączonych z omówieniem poszczególnych elementów ekspozycji.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających od 29 września 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.