Dom Przyrodników

Mariacka 25/26, Gdańsk
Czerwona oznacza Twoją lokalizację.Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.


Opis

W jednej z największych i najbardziej reprezentacyjnych kamienic nad Motławą, w tzw. Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26, mieści się siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Znajdują się tu wystawy stałe poświęcone przede wszystkim pradziejom Pomorza (m.in. urny twarzowe i biżuteria z pierwszych wieków n.e.)  i archeologicznym świadectwom 1000-letniej historii Gdańska. Ponadto, ekspozycje poświęcone: bursztynowi w jego aspekcie przyrodniczym i kulturowym (bursztynnictwo i zabytki bursztynowe), chorobom dotykającym ludzkość od neolitu do średniowiecza, czy etnografii  i archeologii egzotycznej Nubii, krainy położonej nad Nilem, w południowym Sudanie. Wyjątkową atrakcją Domu Przyrodników jest wieża widokowa (czynna codziennie), z zachwycającym widokiem na kościół NMP na osi ulicy Mariackiej i na Motławę z cumującymi przy Wyspie Ołowiance jednostkami 

Czy wiesz, że… kamienica Domu Przyrodników została zbudowana pod koniec XVI wieku wg. Projektu Antoniego von Obberghena. Jest jedną z najwyższych kamienic Głównego Miasta. Jej fasada ma aż 30 metrów wysokości. Na tym tle jej wieża nie wydaje się zbyt wysoka, gdyż łącznie z iglicą liczy sobie 36 metrów wysokości. Mimo tego, dzięki położeniu w sercu zabytkowej części Gdańska, wieża oferuje fantastyczny widok na pobliskie kamieniczki, ich dachy i Motławę. 

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

- bilet ulgowy dla Ciebie i opiekuna
- dostępność architektoniczna ograniczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową z uwagi na specyfikę obiektu (wybrukowana droga dojścia do obiektu, schody przy przedprożu)
- dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępna wystawa stała “Tajemnice Doliny Nilu” zlokalizowana na parterze budynku (dojście po 5 stopniach) oraz częściowo dostępne wystawy na 1. i 2 piętrze przy użyciu windy zlokalizowanej w holu (winda nieprzystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach lub niedowidzących)
- brak udogodnień dla osób niedosłyszących lub niedowidzących
- możliwość zwiedzania z psem przewodnikiem

Regulamin i warunki


W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i zgodnie z wytycznymi ministerialnymi od 7 do 29 listopada 2020 roku wszystkie instytucje kultury w Polsce pozostają zamknięte dla zwiedzających.
Zapraszamy do korzystania z oferty online.


Maksymalnie w obiekcie może przebywać jednocześnie 45 zwiedzających (w wieży widokowej maksymalnie 5 spokrewnionych osób), dzieci w wieku do 13 lat mogą przebywać w muzeum wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna. Zwiedzanie możliwe od 10:00 do 17:00.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów sanitarnych podczas zwiedzania: noszeniu maseczki, dezynfekcji rąk, zachowaniu 2 metrów odstępu oraz dokonywania płatności kartą.

W Domu Przyrodników karta uprawnia raz w roku do bezpłatnego zwiedzania wystawy stałej oraz wieży widokowej. 

Aby skorzystać z bezpłatnego zwiedzania:
1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Mieszkańca i udostępnij ją obsłudze przed zwiedzaniem.
2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana za pomocą urządzenia mobilnego.
3. Po pozytywnej weryfikacji Karty, otrzymasz możliwość bezpłatnego zwiedzania obiektu.