Meyerowie. Złotnictwo gdańskie w Domu Uphagena

Muzeum Gdańska zaprasza na nową wystawę zaprezentowaną w Domu Uphagena. Do obejrzenia będzie kilkadziesiąt eksponatów wykonanych przez rodzinę Meyerów na przełomie XVIII-XIX wieku. Wystawę obejrzeć będzie można od 21 kwietnia do 1 października 2023 r.

Na wystawie zaprezentowano ponad 60 przedmiotów z całej Polski, od Szczecina po Lublin. Wyroby złotnicze pochodzą z kolekcji muzealnych, w tym m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Warszawie, kościelnych i prywatnych. Srebra sakralne i świeckie, naczynia stołowe i sztućce, wykonane w stylistyce od rokoka i klasycyzmu, ilustrują dawny styl życia i luksus zamożnego gdańskiego domu. 

Przygotowana wystawa na charakter monograficzny. Poprzedziły ją długotrwałe kwerendy w muzeach, zasobach kościelnych, zbiorach prywatnych, na polskim i zachodnim rynku antykwarycznym oraz w archiwach i bibliotekach. W efekcie zwiedzający dowie się możliwie najwięcej o życiu i działalności rodu.

W ramach wystawy odbędą się spotkania studyjne dla historyków, historyków sztuki i konserwatorów oraz dla sympatyków historii Gdańska i osób poszukujących ciekawych form spędzania wolnego czasu

W programie wydarzeń znajdują się również oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty haftu oraz warsztaty kulinarne. Oprowadzania kuratorskie będą się odbywać raz w miesiącu, w soboty o godzinie 11:00 (29 kwietnia, 6 maja, 3 czerwca, 1 lipca, 5 sierpnia oraz 2 i 30 września 2023 roku). Wstęp na oprowadzania jest odpłatny. 

Wystawa czasowa:
Kiedy: 21 kwietnia - 1 października 2023
Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie muzeum 

Wstęp: odpłatny (w cenie biletu wstępu)