Niedopowiedziane biografie. Książka o dzieciach II wojny światowej

  • Home
  • Wydarzenia
  • Niedopowiedziane biografie. Książka o dzieciach II wojny światowej
23 marca 2023 roku w ramach projektu Czwartki w Muzeum Gdańska odbędzie się promocja książki „Niedopowiedziane biografie” oraz spotkanie z jej autorem, dr. Jakubem Gałęziowskim.

Dyskusję w kontekście nadchodzącej rocznicy wkroczenia do Gdańska żołnierzy Armii Czerwonej i jej skutków dla zamieszkującej całe Pomorze ludności poprowadzi Bogumiła Cirocka.


Wydana przez Krytykę Polityczną, licząca 512 stron, publikacja „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” porusza przemilczany przez dekady temat dzieci poczętych w wyniku wojny. Jakub Gałęziowski sięgnął do archiwów i relacji historycznych, rozmawiał też z CBOW (children born of war), aby spróbować odtworzyć ich biografie oraz opisać ich specyfikę w powojennej Polsce.

Pozycja doczekała się pozytywnych recenzji. Barbara Klich-Kluczewska, historyczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego pisząc o „Niedopowiedzianych biografiach” podkreśliła, że książka jest przełomem w badaniach nad powojennym społeczeństwem.

Spotkanie promujące książkę dr. Jakuba Gałęziowskiego „Niedopowiedziane Biografie” towarzyszy wystawie czasowej „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”.

Spotkanie poprowadzi:

Bogumiła Cirocka - polonistka, dziennikarka i redaktorka, przez lata związana z miesięcznikiem „Pomerania”. Książka będzie można nabyć podczas spotkania promocyjnego w Ratuszu Głównego Miasta w cenie 50 zł.

Wystawę "Wolę o tym nie mówić" można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta do 7 maja 2023 roku. Program wydarzeń towrzyszących wystawie opubikowany jest na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Niedopowiedziane biografie. Spotkanie z dr. Jakubem Gałęziowskim

Kiedy: 23 marca 2023 (czwartek), godz. 17:00
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
Wejście: przez dziedziniec wewnętrzny
Wstęp bezpłatny 
Cena publikacji: 50 zł