Zapomnieni gdańszczanie. Wolę o tym nie mówić - wystawa

  • Home
  • Wydarzenia
  • Zapomnieni gdańszczanie. Wolę o tym nie mówić - wystawa
Od 3 września 2022 r. do 7 Maja 2023 r. Muzeum Gdańska otworzy dla zwiedzających wystawę, poświęconą losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 roku pozostali w mieście. Wystawa „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość to także opowieść o pamięci - tej obowiązującej, kanonicznej, państwowej i tej czasem nieznanej, lokalnej lub po prostu bardzo trudnej do akceptacji.


Bohaterska obrona Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku należy do polskiego kanonu opowieści o II wojnie światowej. Mniej znana jest martyrologia Polaków – obywateli Wolnego Miasta Gdańska, włączonego wraz z wybuchem wojny do III Rzeszy. Poza głównym nurtem opowieści o XX wieku znajduje się doświadczenie zwykłych gdańszczan, zarówno Polaków, Kaszubów i Niemców w przełomowym 1945 roku oraz czasach powojennych. Jest to okres, kiedy nie tylko dokonały się zmiany administracyjne, wymiana ludności, ale też czas kiedy pozostali w mieście gdańszczanie wraz z przybyszami z Polski centralnej i dawnych województw wschodnich II Rzeczpospolitej stworzyli nowy Gdańsk.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 3 września 2022 r. do 7 maja 2023 r. Przez cały okres trwania ekspozycji można wziąć w wydarzeniach jej towarzyszących:
 
  • oprowadzeniach kuratorskich,
 
  • warsztatach dotyczących historii mówionej,
 
  • promocji książki „Głos przeszłości” Paula Thompsona i Joanny Bornat
 
  • premiery gry planszowej rozgrywającej się w realiach Gdańska pierwszej połowy XX wieku.

Kiedy: od 3 września 2022 r. do 7 maja 2023 r. 
Gdzie: Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46
Wstęp: bilety wstępu oraz godziny otwarcia muzeum na stronie