W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania - wystawa

  • Home
  • Wydarzenia
  • W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania - wystawa
Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na wystawę czasową „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania”. Wystawę będzie można oglądać od 26 lipca 2022 r. do 31.12.2022 r. Ekspozycja jest związana z setną rocznicą powstania tego zasłużonego dla Gdańska i polskości klubu.


Gedania, założona 15 września 1922 r., była nie tylko klubem sportowym, ale też jednym z najważniejszych nośników polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Klub bowiem nie tylko pomagał rodakom dbać o tężyznę fizyczną. Stadion we Wrzeszczu był także areną, gdzie gdańscy Polacy mogli spędzać czas we własnym gronie i manifestować patriotyczne postawy. Zawodnicy klubu o biało-amarantowych barwach osiągali sukcesy w rywalizacji z innymi drużynami, przypominając tym samym o sile polskości w Gdańsku. Wielu z nich za swoją działalność zapłaciło najwyższą cenę w trakcie II wojny światowej. Byli uwięzieni i maltretowani w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Celem wystawy jest przypomnienie dziejów Gedanii i osób tworzących klub w czasach Wolnego Miasta Gdańska, a także ich tragicznych losów podczas II wojny światowej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca roku.

Kiedy: od 26 lipca do 31 grudnia 2022 r., od wtorku do niedzieli (poniedziałek nieczynne), w godzinach otwarcia muzeum

Gdzie: Muzeum II Wojny Światowej, Plac W. Bartoszewskiego 1

Bilety do nabycia na stronie