Wakacje w Hevelianum

W sobotę, 25 czerwca Hevelianum otwiera sezon wakacyjny, który potrwa do 4 września. Można będzie wziąć udział w warsztatach, wystawach, spacerach z przewodnikami i obserwacjach nieba!


Na Górze Gradowej czeka kosmiczna podróż, podwodny świat, odpowiedź na pytanie, jak powstaje tęcza, niezapomniane seanse w mobilnym planetarium, mieszanie zapachów i kolorów, wystrzały z repliki armaty, mapping, zwiedzanie fortu z przewodnikiem, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy oraz podglądanie wszechświata na wystawie astrofotografii „AstroCamera. Niebo w obiektywie”.

W Domu Zdrojowym w Brzeźnie, nowej filii Hevelianum będzie można zmienić złoto Bałtyku w ekokule do kąpieli, wybudować hydrauliczny dźwig w duchu less waste, wraz z przewodnikiem odnaleźć ślady dawnego kurortu w Brzeźnie, dowiedzieć się, co nas gryzie podczas przyrodniczych terenówek po Parku Brzeźnieńskim i potupać nogą podczas wakacyjnych potańcówek.

Najmłodsi na Górze Gradowej mogą wziąć udział w nowych warsztatach „SUPERzmysł”, podczas których przetestują swój węch i smak oraz stworzą woreczki zapachowe mieszając kolory i zapachy. W mobilnym planetarium posłuchają kosmicznych opowieści i dowiedzą się, z czego składa się chmura oraz spróbują odróżnić ziemskie kamienie od meteorytów. W Domu Zdrojowym dowiedzą się, jak samodzielnie wykonać z bursztynu pięknie pachnące kule do kąpieli, a miłośnicy majsterkowania przerobią bezużyteczne przedmioty tworząc dźwig hydrauliczny. 

Latem nie zabraknie lubianych przez gości Hevelianum pokazów naukowych – science show. Podczas tegorocznego naukowego zawrotu głowy będzie władanie elektrycznością, oglądanie niewidzialnego i wystrzałowe reakcje chemiczne, czyli „The best of Hevelianum”!

Wakacje to idealny czas na spacery. Hevelianum zaprasza na zwiedzanie z przewodnikami. Na Górze Gradowej, w co druga niedzielę o 13:00 czekać będzie spacer przybliżający burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury militarnych budynków, a także funkcje poszczególnych obiektów. W letnie wieczory o 21:00 odbywać się będą nocne spacery przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje w ramach spacerów Fort Nocą. W Brzeźnie, wraz z przewodnikiem, w co drugą sobotę o 10:30 będzie można poszukać śladów dawnego kurortu. Miłośnicy przyrody, odkrywcy i niestrudzeni poszukiwacze tajemnic flory oraz fauny dowiedzą się, co nas gryzie podczas terenówek przyrodniczych w co drugą sobotę o 10:30 i 13:00, przez całe wakacje.

Nieodłącznym elementem krajobrazu Hevelianum są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Pokazy musztry w ich wykonaniu i wystrzał z repliki armaty „Elżbieta” odbywać się będą w każdą niedzielę w samo południe na Górze Gradowej. Wieczorami, na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej zostanie wyświetlony mapping 3D przybliżający historię rozwoju architektury obronnej na ziemiach polskich.

Na czas wakacji wydłużone będą godziny otwarcia. Wystawy stałe – „Dookoła Świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” – czynne będą od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 09:00-18:00.

-----------------------------

Program wakacyjny

GÓRA GRADOWA
Gdańsk, ul. Gradowa 6 

Kosmiczna przygoda 
– zajęcia na Kreatywnym Placu Zabaw

pon.-niedz. | 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 | 3-5 lat
25 zł + 5 zł (opiekun)
Wyrusz w podróż po krainie zabawy! Ubierz się w strój kosmonauty, zbuduj kosmiczny pojazd i obejrzyj pod mikroskopem kosmiczne kamienie. Udaj się do podwodnego świata, gdzie królują płaszczki, aksolotle i rybka Nemo. 

Naukowy zawrót głowy 
– sience show

pon.-niedz. | 11:00, 14:00 | 9+
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Zobacz, jak władamy elektrycznością, widzimy niewidzialne, poskramiamy płomienie i ekstremalne zimno oraz jak przeprowadzamy wystrzałowe reakcje chemiczne. The best of Hevelianum!

Małe ABC 
– seans w planetarium

pon.-niedz. | 11:00, 12:30, 14:00 | 5-9 lat
10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny)
Dlaczego czasami w ciągu dnia robi się ciemno? Jak powstaje tęcza oraz z czego składają się chmury? Jaką naturę ma światło i jak odróżnić ziemskie kamienie od meteorytów? Odkrywaj tajemnice Wszechświata w mobilnym planetarium!

SUPERzmysł 
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 12:00, 15:00 | 5-9 lat
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Czy da się oszukać zmysły i sprawić, że cytryna będzie słodka? Przetestujemy Twój węch i smak, tworząc „SUPERzmysł”! Dowiesz się, jak działają w parze i czy radzą sobie osobno, a na koniec własnoręczne przygotujesz woreczek zapachowy. 

AstroCamera. Niebo w obiektywie 
– wystawa astrofotografii

lipiec-sierpień | info: astrocamera.pl
Wystawa prezentująca zdjęcia nagrodzone w dotychczasowych edycjach międzynarodowego konkursu astrofotograficznego AstroCamera. Od malowniczych nocnych krajobrazów po najodleglejsze zakątki głębokiego nieba.

Nocne Podglądanie Wszechświata 
– impreza plenerowa

12 sierpnia | info: hevelianum.pl
Obserwacje astronomiczne, wyjątkowa sceneria zabytków i panorama rozświetlonego Gdańska to czynniki, które co roku przyciągają nocą na Górę Gradową. Nie inaczej będzie tym razem!

Dookoła Świata, Łamigłówka, Z Energią!
– pakiet wystaw interaktywnych

pon.-niedz. | 9:00-18:00 | dzieci w wieku szkolnym i dorośli
Przemierz wszystkie kontynenty wszerz i wzdłuż, odkryj prawa przyrody rządzące światem i naszym codziennym życiem, przekonaj się, że matematyka jest nie tylko bardzo przydatna, ale też zabawna i inspirująca.

Fort Nocą. Spotkanie z duchami Góry Gradowej 
– zwiedzanie z przewodnikiem

czwartki i piątki | 21:00 | 12+
40 zł (ulgowy), 50 zł (normalny)
Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje…

ReKonstrukcje 
– pokaz mappingu 3D

czwartki i piątki | 22:00 | bez ograniczeń wiekowych
bezpłatnie
Obejrzyj trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk wyświetlany na zewnętrznej ścianie jednego z budynków na Górze Gradowej – XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej.

Musztra i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk 
– spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

niedziele | 12:00 | bez ograniczeń wiekowych
bezpłatnie
Spotkaj się z grupą rekonstruktorów i zobacz, jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, którą nazwaliśmy tak na cześć żony patrona Hevelianum, Jana Heweliusza.

Dzieje Fortu 
– zwiedzanie z przewodnikiem

co druga niedziela od 26 czerwca | 13:00 | 12+
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Burzliwe dzieje fortu, różnorodność architektury militarnych budynków, a także funkcje poszczególnych obiektów – o tym opowie Ci przewodnik podczas oprowadzania po Górze Gradowej.

DOM ZDROJOWY W BRZEŹNIE
Gdańsk, ul. Zdrojowa 2

Lato temu w Brzeźnie 
– piknik rodzinny na powitanie wakacji
25 czerwca | 12:00-21:00 | bez ograniczeń wiekowych
bezpłatnie
Morze atrakcji na powitanie wakacji i powrót do czasów świetności dawnego kurortu. Wystawa i pokaz dawnej mody plażowej, warsztaty, konkursy, zajęcia sportowe, koncerty, spektakl i potańcówka w rytmie walca. 

Potańcówki przed Domem Zdrojowym
soboty | 17:00-20:00 | bez ograniczeń wiekowych
bezpłatnie
Wyrusz do tętniącego życiem kurortu i zatańcz na specjalnie przygotowanym parkiecie przed Domem Zdrojowym. Salsa, tango, lindy hop, tańce ludowe… W każdą sobotę wakacji inny muzyczny temat!

Bursztynowe kule do kąpieli
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 10:00, 14:00 | 6+
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Wykonaj przyjazne środowisku, aromatyczne kule do kąpieli. Zajrzyj do prawdziwego bursztynu, odkryj jego właściwości i wzbogać nim wykonywane przez siebie środki czystości.

Ekomajsterkownia – hydrauliczny dźwig
– warsztat rodzinny

pon.-niedz. | 12:00 | 6+
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Pozornie bezużyteczne rzeczy, które stałyby się odpadami, można zmienić w coś zupełnie nowego. Wykonaj prosty, ale w pełni funkcjonalny hydrauliczny dźwig! Zabawka pozwoli podnosić i opuszczać małe przedmioty.

Co nas gryzie? 
– terenówki przyrodnicze

co druga sobota od 9 lipca | 10:30, 13:00 | 9+
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Gryzą, żądlą, kłują, a nawet wysysają krew! Bezkręgowce. Odnajdziemy je w trakcie spaceru i poznamy lepiej. Zarówno te mniej sympatyczne z punktu widzenia człowieka, jak i te uznawane za pożyteczne.

Śladami dawnego kurortu 
– zwiedzanie z przewodnikiem

co druga sobota od 2 lipca | 10:30 | 12+
20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
Poznaj zabytkowe wnętrza Domu Zdrojowego w Brzeźnie, nadmorskiej filii Hevelianum i odkryj ślady dawnego kurortu w jego najbliższej okolicy podczas spaceru z przewodnikiem wzdłuż plaży i po nadmorskim parku.