Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kolekcja w działaniu”

  • Home
  • Wydarzenia
  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kolekcja w działaniu”
NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, zaprasza na Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kolekcja w działaniu”, prowadzenie: Aneta Szyłak.


O wystawie:

Jak działa sztuka, jak działa artysta? Na wystawie koncentrujemy się na procesie, w wyniku którego twórcze działanie artysty staje się społecznym działaniem sztuki. Jej sercem jest sztuka performatywna, często ulotna, oparta na chwilowej akcji, utrwalona i działająca nadal poprzez przedmiot, dokumentację, film lub fotografię. Działanie może mieć miejsce w przestrzeni publicznej, galerii, pracowni. Zawsze jednak poprzez nie artysta angażuje się we wspólnotę. Niezależnie od medium i formy, sztuka jest zanurzona we wspólnym doświadczeniu, które kształtuje, komentuje, poddaje refleksji. Prezentowane na wystawie dzieła dotyczą szerokiego spektrum współczesnych zjawisk i problemów, związanych z doświadczeniem historycznym oraz nieustającymi przemianami społecznymi, politycznymi, ekonomicznymi i kulturowymi. Przywołujemy je w przestrzeni wystawy w formie hasztagów.

Kolekcja, którą prezentujemy, jest kolejnym etapem uwspólnotowienia działań artysty i sztuki. Jej trzon stanowi gromadzona przez Miasto Gdańsk Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej, przekazana w depozyt Muzeum Narodowemu w Gdańsku. Tworzą ją przede wszystkim dzieła miejscowych artystów, szczególnie wrażliwych na wyzwania współczesności, w której uczestniczą poprzez sztukę.

 
  • Miejsce: NOMUS / Nowe Muzeum Sztuki Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Stefana Jaracza 14, Gdańsk.
  • Wymagane są zapisy, z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit 15 osób podczas oprowadzania.
  • Zapisy pod adresem zapisy@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem 512 034 327.
  • Udział w wydarzeniu: w cenie biletu wstępu na wystawę.