Otwarcie Domu Zdrojowego w Gdańsku-Brzeźnie

Nastał długo wyczekiwany moment – otwarcie wyremontowanego Domu Zdrojowego w Brzeźnie, nowej placówki służącej edukacji ekologicznej. 18 i 19 grudnia 2021 roku zapraszamy do zwiedzania wnętrz, obejrzenia filmu oraz wystawy o Domu Zdrojowym, proponujemy warsztaty, spotkania online, a nawet morsowanie na pobliskiej plaży. Punkt kulminacyjny w sobotę o godz. 16:00 – rozbłyśnie świąteczna iluminacja Domu Zdrojowego i zobaczymy widowisko teatralne.


O godz. 10:00 w sobotę 18 grudnia wspólnie otworzymy drzwi i zainaugurujemy zwiedzanie Domu Zdrojowego. W rolę przewodników wcielą się byli mieszkańcy Domu Zdrojowego, mieszkańcy Brzeźna oraz projektant i pracownicy Hevelianum, którym obiekt zawdzięcza nowe życie. Przez wzgląd na obostrzenia COVID-19 obowiązują zapisy.

W parku okalającym zabytek stanie wystawa fotograficzna ukazująca mieszkańców i miłośników Brzeźna. Z jej bohaterami i bohaterkami będzie można porozmawiać o ich miłości do Brzeźna, Domu Zdrojowego i posłuchać osobistej opowieści o tym miejscu. Uzupełnieniem tych relacji będzie film retrospektywny o historii Domu Zdrojowego, od jego powstania do czasów współczesnych, przeplatany wypowiedziami historyków, budowniczych i samych mieszkańców. 

O godz. 16:00 zaplanowano punkt kulminacyjny – zobaczymy widowisko teatralne i rozbłyśnie świąteczna iluminacja Domu Zdrojowego.

Drugiego dnia będziemy rozmawiać o przeszłości i przyszłości – odwołamy się do letniskowego charakteru Brzeźna i zastanowimy się nad tym, jak możemy na nowo wykorzystywać jego walory.

O godz. 10:00 zapraszamy do wspólnego morsowania na pobliskiej plaży. Następnie we wnętrzach Domu Zdrojowego będą się toczyły rozmowy transmitowane online w mediach społecznościowych Hevelianum, na stronie gdansk.pl oraz na telebimie przed budynkiem. Porozmawiamy o faktach i mitach dotyczących zimowych kąpieli, o odpowiedzialnym kupowaniu i odżywianiu się, a także o historii kąpielisk nadmorskich. Dopełnieniem dnia debat będzie premiera albumu o historii Brzeźna i Domu Zdrojowego, wydanego przez Hevelianum – „Dom Zdrojowy. Kurort Brzeźno 1893–2021”, autorstwa dr. Jana Daniluka. To świetny pomysł na prezent!

Tego dnia w godz. 10:00–16:00 zapraszamy również do wzięcia udziału w ekowarsztatach przygotowanych we współpracy z partnerami otwarcia – instytucjami i firmami, którym leży na sercu dobro planety i edukacja proekologiczna.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny, jednak na zwiedzanie z przewodnikiem i warsztaty obowiązują zapisy. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemiczną program wydarzeń oraz dostępność atrakcji może ulec zmianie. Wejście do budynku jest możliwe wyłącznie w maseczce zasłaniającej usta i nos.

Informacji o zapisach na warsztaty i zwiedzanie z przewodnikiem należy szukać na stronie: www.zapisy.hevelianum.pl

Foto: Grzegorz Mehring