Pobierz aplikację
apple app store google play store huwaweii app gallery
  • Home
  • Wydarzenia
  • Wernisaż wystawy czasowej „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”

Wernisaż wystawy czasowej „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż nowej wystawy czasowej „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie”, który odbędzie się 7 maja 2025 r. (środa) o godz. 17.00 na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

O wystawie „FAUNA. Zwierzęta na wojnie i ich ludzie” w skrócie:

Ekspozycja dotyka różnych aspektów: etycznego (normy wykorzystania zwierząt), ekologicznego (wpływ człowieka na ekosystem), historycznego (spojrzenie na wojnę przez pryzmat tematyki) i estetycznego (oprócz obiektów życia codziennego przemawiają również dzieła sztuki).


Na wystawie zaprezentujemy ponad 60 eksponatów. Oprócz muzealiów z kolekcji MIIWŚ będą to również obiekty z innych muzeów, a także z kolekcji prywatnych. Wśród autorów prac znajdą się m.in.: Zdzisław Beksiński, Szybalsky, Łukasz Surowiec, Kinga Burek oraz Paweł Sasin.


czas trwania wystawy | 7 maja – 30 grudnia 2025
miejsce | MIIWŚ, pl. W. Bartoszewskiego 1, sala wystaw czasowych – 3


Ekspozycji będzie towarzyszył katalog oraz seria gadżetów.
 

Cel wystawy


Celem jest wprowadzenie wielowymiarowego motywu zwierząt do narracji historycznej. Jeżeli ekspozycja uwrażliwi gości muzeum na los „naszych mniejszych braci”, jeżeli będzie sprzyjać poszanowaniu przyrody, to spełni nasze zamierzenia. Ale jeśli zachęci także zwiedzających do krytycznej refleksji nad ludzkimi (w tym własnymi) postawami wobec zwierząt, to nie tylko zrealizuje nasze cele, ale uznamy ją za niewymierny sukces.


Założenia autorów wystawy


Naszą misją jest przede wszystkim mówienie o ofiarach wojny, przywracanie pamięci o bohaterach nieheroicznych, szczególnie tych najsłabszych, wręcz niemych. W tym wzorcu mieszczą się choćby dzieci, osoby chore psychiczne czy upośledzone. Umiejscawiamy w nim także – umykające naszej uwadze – zwierzęta. 


Chcemy opowiedzieć historie zwierząt poprzez medium wystawiennicze, łącząc na nowo różnorodne teksty kultury. Przykłady takich połączeń to zestawienia Szybalsky’ego ze Zdzisławem Beksińskim czy Curzia Malapartego z Wisławą Szymborską.