Spektakl "Rozmowy z katem"

Zapraszamy, 27 września 2023 roku, do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na spektakl pt. "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego na podstawie adaptacji teatralnej Zygmunta Hübnera.Zapraszamy, 27 września 2023 roku, do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na spektakl pt. "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego na podstawie adaptacji teatralnej Zygmunta Hübnera.

Termin: 27 września 2023 r., środa, godz. 19.00

Miejsce: sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego MIIWŚ (poziom -3)

W 1949 roku Kazimierz Moczarski, dziennikarz, z wykształcenia prawnik, żołnierz Armii Krajowej, został osadzony przez władze komunistyczne w jednej celi mokotowskiego więzienia w Warszawie ze zbrodniarzem odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, katem warszawskiego getta, oficerem SS Jürgenem Stroopem. Umieszczając Moczarskiego ze zbrodniarzem władze komunistyczne chciały złamać psychikę polskiego bohatera wojennego i działacza AK. Wraz z nimi wyrok odbywał Gustaw Schielke, niemiecki policjant. 

„Rozmowy z katem”, powstałe w oparciu o osobiste doświadczenie Moczarskiego, to poruszające studium tyranii i zniewolenia osobowości, obnażające funkcjonowanie dwóch zbrodniczych totalitaryzmów: hitlerowskiego i stalinowskiego. 

autor Kazimierz MOCZARSKI

adaptacja Zygmunt HÜBNER

reżyseria Michał CHOROSIŃSKI

muzyka Marcin POSPIESZALSKI

scenografia i kostiumy Marek MIKULSKI

projekcje Maciej MIKULSKI

inspicjent, sufler Marta BARASZKIEWICZ

W spektaklu wykorzystano film animowany "Sprawa Moczarskiego" w reżyserii Tomasza Siwińskiego.

Obsada:

Jürgen Stroop Sławomir GRZYMKOWSKI

Kazimierz Moczarski Łukasz LEWANDOWSKI

Gustaw Schielke Radosław OSYPIUK

Statysta: 

Strażnik Piotr KOWALSKI

Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Partner wydarzenia: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi