Szkolna celebra w dawnym Gdańsku na podstawie materiałów ze świętojańskiej biblioteki / Wykład XVII | cykl świętojański.
- Home
- Wydarzenia
- Szkolna celebra w dawnym Gdańsku na podstawie materiałów ze świętojańskiej biblioteki
Poznaliśmy już podczas jednego z wykładów historię świętojańskiej biblioteki, a teraz skupimy się przede wszystkim na jej zbiorach, a dokładnie na jednym z manuskryptów. Rękopis ten zawiera muzyczną oprawę uroczystego powitania i pożegnania nauczycieli Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku. Autorem muzyki był związany z Gdańskiem Johann Balthasar Christian Freislich (1687-1764), a główni bohaterowie uroczystości to profesorowie lokalnego Gimnazjum Akademickiego: Gottfried Lengnich (1689-1774), Gottlieb Wernsdorf (1717-1774) i Beniamin Groddeck (1720 - 1776). Uroczystość ta, zwana z łacińska "introdukcją", jest jednym z wielu przykładów publicznych celebracji w dawnym Gdańsku, dla uświetnienia których łączono na większą skalę muzykę i słowo.
Prelegent:
dr Jacek Pokrzywnicki– filolog klasyczny, pracuje w Zakładzie Filologii Klasycznej Instytutu Studiów Klasycznych i Slawistyki Wydziału Filologicznego UG. Zajmuje się literaturą nowołacińską, tzn. pisanymi w języku łacińskim tekstami, które powstały po upadku starożytnego Rzymu. Specjalizuje się w historii dawnej książki, życiu literackim i naukowym Gdańska oraz niemieckojęzycznego obszaru kulturowego Europy, zwłaszcza XVII i XVIII wieku.