Spotkanie z Oscarem Hortą w Gdańsku. Po stronie zwierząt

  • Home
  • Wydarzenia
  • Spotkanie z Oscarem Hortą w Gdańsku. Po stronie zwierząt

Zapraszamy do Tajnych Kompletów w Gdańsku (ul. Długa 35) 17 września 2024 r. o godzinie 18.00 na spotkanie z Oscarem Hortą, autorem książki „Po stronie zwierząt”.
Rozmowę poprowadzi Patryk Szaj, redaktor serii „Humanistyka środowiskowa”, a przetłumaczy ją na język polski Paula Gorszczyńska.



Książka Oscara Horty „Po stronie zwierząt” to apel o radykalną zmianę naszego myślenia o zwierzętach i sposobu ich traktowania. Postrzegamy je często jako przedmioty, a nie jednostki mające zdolność odczuwania. Dzielimy na dzikie, gospodarskie i domowe, po czym przydzielamy im prawa zgodnie z etykietami. Horta poleca wyzbyć się gatunkiwizmu. Wzywa do dbania o wszystkie zwierzęta.

Nic nie czyni bólu doznawanego przez człowieka bardziej dotkliwym od równie intensywnego bólu doświadczanego przez zwierzę innego gatunku, czytamy w Po stronie zwierząt.

Argumentacja autora jest klarowna, przekonująca, można ją wykorzystać w codziennych rozmowach, a język prosty i przystępny dla każdego.

Oscar Horta – filozof moralności na Uniwersytecie w Santiago de Compostela, specjalizujący się w badaniach gatunkowizmu. W książce „Po stronie zwierząt” („Un paso adelante en defensa de los animales”), która pierwotnie ukazała się w 2022 roku, Horta bada wiele tematów z zakresu etyki zwierząt, takich jak wrażliwość, cierpienie dzikich zwierząt, weganizm i długoterminizm.

Patryk Szaj – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, redaktor. Interesuje się teorią literatury, związkami między literaturą i filozofią, humanistyką środowiskową, współczesną poezją polską, politycznymi kontekstami literatury. Publikował m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Przestrzeniach Teorii”, „Czasie Kultury”, „Kulturze Współczesnej”. Stały współpracownik redakcji dwutygodnika kulturalnego „artPapier” oraz internetowego wydania „Czasu Kultury”.

Spotkanie z Oskarem Hortą otwiera nowy cykl przy Długiej 35 – WIĘCEJ NIŻ LUDZKIE, w którego centrum będzie literatura, filozofia, sztuka i ruchy społeczne jako języki reagowania na klimatyczną zmianę, dynamicznego przemodelowania hierarchii między tym, co ludzkie / nie-ludzkie / więcej niż ludzkie, relacji z naturą, myślenia o zasobach, modeli społecznego funkcjonowania i odpowiedzialności za zrównoważony rozwój. W cyklu znajdą się debaty i działania artystyczne z obszaru aktywizmu ekologicznego, ekokrytyki, animal i plant studies, posthumanizmu czy ekonomii ekologicznej.