- Home
- Lista aktualności
- Najsłynniejsze pomniki w Gdańsku
![](res/58290/7858510/Jan%20Heweliusz.png?width=2000)
- Opublikowano: 2019-03-13
Najsłynniejsze pomniki w Gdańsku
Pomnik Historii "Pole Bitwy na Westerplatte"
Pomnik Historii „Pole Bitwy na Westerplatte” upamiętnia bohaterską obronę polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Wolnym Mieście Gdańsku w dniach 1-7 września 1939 r. Wydarzenie to jest uważane za symboliczne rozpoczęcie II wojny światowej. Pomnik znajduje się na półwyspie Westerplatte. Powstał w 1966 i został zaprojektowany przez Franciszka Duszeńko i Henryka Kitowskiego w duchu ówczesnej propagandy komunistycznej. Kształt pomnika miał nawiązywać do kształtu bagnetu wyszczerbionego w walkach, wbitego w ziemię lub miecza ze strzaskaną gardą - zrealizowany projekt ma prostą, minimalistyczną formę o układzie wertykalnym. Pomnik dzieli się na trzy części: dolna przedstawia postaci poległych i rannych obrońców, środkowa upamiętnia działania polskich marynarzy i ich udział w bitwach II wojny światowej, górna zaś symbolizuje walki wyzwoleńcze połączonych wojsk rosyjskich i polskich sformowanych w Związku Radzieckim.
Po obejrzeniu pomnika polecamy wizytę w Wartowni nr 1 na Westerplatte. Dla zwiedzających Wartownia będzie dostępna od 27 kwietnia 2019. Z Kartą Mieszkańca jedno wejście w roku jest bezpłatne.
Pomnik Obrońców Poczty Polskiej
Pomnik upamiętniający obronę Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku został odsłonięty 1 września 1979 roku w 40. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szukać go należy w Gdańsku – Stare Miasto na Placu Obrońców Poczty Polskiej. Pomnik został wykonany przez rzeźbiarzy Wincentego Kućmę i Krystynę Hajdo-Kućmę. Przedstawia rannego pocztowca przekazującego broń bogini Nike. Nad głową bogini widać stado gołębi, zaś z torby obrońcy na leżącą czapkę z godłem Poczty Polskiej (trąbka skrzyżowana z błyskawicą) i godłem Polski, Orłem w koronie, wysypują się listy.
Historię bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w Gdańsku można zgłębić w Muzeum Poczty Polskiej. Z Kartą Mieszkańca jedno wejście w roku jest bezpłatne.
Pomnik Poległych Stoczniowców
Pomnik Poległych Stoczniowców znajduje się na Placu Solidarności, tuż przy Europejskim Centrum Solidarności i słynnej bramie nr 2. Ma formę trzech krzyży z kotwicami w ramionach, upamiętniających śmierć uczestników protestów robotniczych w grudniu 1970 roku. Pomnik odsłonięto w 1980 roku, autorami projektu są Bogdan Pietruszka i Wiesław Szyślak. Od strony wschodniej na jednej z płyt betonowych znajduje się odciśnięty w betonie ślad butów oraz napis odręczny Jan Paweł II. Dziesięciu płaskorzeźb wykonanych z brązu należy szukać w dolnych częściach krzyży. Ukazują one stoczniowców przy pracy, jak również sceny alegoryczne, nawiązujące do solidarności narodowej i walki społeczeństwa polskiego z reżimem komunistycznym.
Opowieści o Stoczni, jej robotnikach i walkach z komunizmem można posłuchać w znajdującym się nieopodal Europejskim Centrum Solidarności. Z Kartą Mieszkańca jedno wejście w roku jest bezpłatne.
Pomnik Jana Heweliusza
Pomnik jest poświęcony pamięci słynnego gdańszczanina Jana Heweliusza, astronoma, matematyka, wynalazcy, rytownika. Jego twórcą jest Jan Szczypka. Pomnik został odsłonięty w 2006 roku. Znajduje się w Gdańsku – Stare Miasto, na skwerze przy ul. Korzennej naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego. Przedstawia siedzącego Heweliusza z książką na kolanie i z astrolabium w lewej ręce.
Pomnik Króla Jana III Sobieskiego
Monument poświęcony pamięci króla polskiego Jana III Sobieskiego, zamontowany w 1898 r. we Lwowie, a w 1965 r. w Gdańsku, znajduje się w centralnej części Targu Drzewnego na osi wschód-zachód. Całość utrzymana jest w formie neobarokowej i ukazuje postać króla w polskim stroju szlacheckim na koniu spinającym się do skoku, na cokole kamiennym. Pomnik został zaprojektowany przez Tadeusza Barącza ze Lwowa.
Pomnik Milenijny "Drzewo ze stali"
Ten współczesny pomnik w formie drzewa ze stali upamiętnia 1000-lecie Gdańska. Został zaprojektowany przez Wojciecha Schwarza, natomiast jego wykonawcą jest Leonard Dajkowski, detale dekoracyjne wykonali artyści-kowale świata. Odsłonięcie pomniku nastąpiło w lipcu 1997 roku. Na drzewie ze stali, umiejscowionym na Targu Węglowym, odnaleźć można gałęzie z liśćmi klonu, dębu, lipy i innych drzew, w których znajdują się ptaki, motyle, jaszczurka, pająk, a także syrena z tarczą z napisem „Bednarski Cabrowski Kow Art 1997 Warszawa”.
Coś dla najmłodszych
Nie są to co prawda typowe pomniki, niemniej figurki Lwa Heweliona wpisały się już w miejski krajobraz na dobre. Ich widok wyzwala uśmiech na twarzach wielu mieszkańców, i to nie tylko tych najmłodszych. Figurki zostały wykonane przez Tomasza Radziewicza. Obecnie jest ich w Gdańsku jedenaście, kolejne pojawią się już niedługo. Zlokalizowane są m.in. na lotnisku, w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w pobliżu Galerii Madison czy na molo w Brzeźnie. Powstał nawet specjalny szlak Lwa Heweliona, na podstawie którego można odkrywać uroki Gdańska. Atrybuty kolejnych napotykanych Hewelionów nawiązują do miejsc, w których je znajdziemy i historii, które mają do przekazania. Więcej o Szlaku Lwa Heweliona można przeczytać TUTAJ.