Image

Pakiet bezpłatnych przejazdów dla dzieci na rok szkolny 2023/2024


Po wrześniowym powrocie dziecka do szkoły warto dopilnować, by miało ono zaktualizowaną legitymację szkolną. Jest to o tyle istotne, że tylko wtedy można przedłużyć uprawnienie do bezpłatnych przejazdów na rok szkolny 2023/2024 dodane do Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Legitymacja zaktualizowana, czyli jaka?

Na legitymacji szkolnej dziecka powinna znajdować się pieczątka z datą ważności do 30 września 2024 r. Tylko legitymacja z taką datą uprawnia do złożenia wniosku o pakiet bezpłatnych przejazdów na rok szkolny 2023/2024.

Zadbaj o to, by Karta Mieszkańca była aktywna

Zanim zaczniesz składać wniosek o pakiet bezpłatnych przejazdów dla dziecka, zadbaj o to, by zarówno Twoja Karta Mieszkańca, jak i Karta dziecka były aktywne. Bez tego wnioski nie zostaną rozpatrzone pozytywnie! W tym celu dodaj do Waszych kont pakiet mieszkańca na dany rok kalendarzowy. Możesz to zrobić online na www.jestemzgdanska.pl, w aplikacji Jestem z Gdańska lub stacjonarnie w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (polecamy rezerwację wizyty na www.gdansk.pl/rezerwacja). Pakiet kosztuje 1 zł i pozwala nie tylko na korzystanie z bezpłatnych przejazdów, ale zapewnia również szereg innych udogodnień (więcej dowiesz się tutaj).

Jak dodać pakiet bezpłatnych przejazdów 2023/2024?

Wniosek można złożyć online, dzięki czemu uniknie się, np. potencjalnych kolejek w punkcie obsługi w okresie wpływania zwiększonej liczby wniosków.

Aby dodać pakiet online na www.jestemzgdanska.pl lub w aplikacji Jestem z Gdańska:

1. Zaloguj się na swoje konto na stronie www.jestemzgdanska.pl lub w aplikacji Jestem z Gdańska
UWAGA! Karta Mieszkańca dziecka musi być aktywna, dlatego zanim dodasz pakiet bezpłatnych przejazdów 2023/2024, najpierw dodaj sobie oraz dziecku pakiet mieszkańca 2023.
2. W zakładce Karty i Pakiety kliknij w prostokąt z imieniem osoby, której chcesz przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów.
3. Kliknij w przycisk +Dodaj nowe pakiety.
4. Wybierz:
a) dzieci między 4. a 6. rokiem życia: dodaj 2023/2024 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów, określ obywatelstwo, w dolnej części zaznacz zgody, wybierz placówkę, do której uczęszcza dziecko, dodaj aktualne zdjęcie dziecka. Pakiet zostanie automatycznie dodany do Karty Mieszkańca dziecka (pod warunkiem, że Ty oraz Twoje dziecko macie dodany pakiet mieszkańca na dany rok kalendarzowy).
b) dzieci 7-letnie: dodaj 2023/2024 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów i wybierz, do jakiej placówki uczęszcza dziecko (przedszkole/zerówka lub szkoła). 
- jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola/zerówki, należy przesłać skan zaświadczenia z placówki, do której dziecko uczęszcza lub skan pisemnego oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z informacją, do jakiej placówki uczęszcza dziecko wraz odręcznym podpisem rodzica lub opiekuna prawnego,
- jeśli dziecko uczęszcza do szkoły, należy przesłać skan dwóch stron ważnej legitymacji szkolnej dziecka (z pieczątką ważności do 30 września 2024).
W każdym przypadku należy zaznaczyć odpowiednie zgody oraz oprócz legitymacji lub zaświadczenia dodać aktualne zdjęcie dziecka i określić jego obywatelstwo. Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu 5 dni roboczych.
c) dzieci i młodzież między 8. a 24. rokiem życia: dodaj 2023/2024 Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów, w polu "Wybierz uprawnienie" zaznacz "Uczeń 2023/2024", określ obywatelstwo dziecka, w dolnej części zaznacz zgody, wybierz placówkę, do której uczęszcza dziecko, prześlij skan lub zdjęcie dwóch stron uaktualnionej legitymacji szkolnej dziecka (z pieczątką ważności do 30 września 2024) oraz dodaj aktualne zdjęcie dziecka. Wniosek zostanie zweryfikowany w ciągu 5 dni roboczych.


Dla tych, którzy wolą stacjonarnie

Wniosek można również złożyć osobiście w Centrum Obsługi przy al. Grunwaldzkiej 148 (godziny otwarcia tutaj). Nie trzeba przychodzić razem z niepełnoletnim dzieckiem. Prosimy o zabranie ze sobą uaktualnionej legitymacji szkolnej (z pieczątką ważności do 30 września 2024) oraz zdjęcia zgodnego z wymaganiami obowiązującymi fotografie do dowodu osobistego. Zachęcamy do zarezerwowania terminu wizyty na www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem +48 58 300 06 59 (infolinia czynna od 09:00 - 17:00 od pon. do pt.).

Bezpłatne przejazdy SKM/PKM/POLREGIO a pakiet bezpłatnych przejazdów

Bezpłatne przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Ten bonus przysługuje tylko osobom doładowującym do swojej Karty Mieszkańca ze zdjęciem płatne, imienne bilety okresowe ZTM. Jeśli więc rodzic nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku lub rodzina nie korzysta z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny, nie ma konieczności, by wymieniać Kartę Mieszkańca dziecka na wersję ze zdjęciem.

Osoby korzystające z Karty Dużej Gdańskiej Rodziny nie muszą dodawać pakietu bezpłatnych przejazdów swoim dzieciom. Bezpłatne przejazdy obowiązują aż do czasu aktywności obecnego pakietu Dużej Gdańskiej Rodziny.

Masz inne pytania? Zajrzyj do naszego działu FAQ lub skontaktuj się z nami!