Image

Spotkanie indywidualne z doradcą zawodowym – dlaczego warto?Zastanawiasz się nad sensem spotkania z doradcą zawodowym? Myślisz, jak się do niego przygotować? Ile potrwa? I czego właściwie się dowiesz?

Współczesny rynek pracy niesie wyzwania, na które warto się przygotować. Żyjemy bardzo szybko, dociera do nas ogrom bodźców. Pozornie mamy coraz mniej czasu, a to doprowadza nas często do podejmowania nieprzemyślanych decyzji. Ale czy mamy czas na niewłaściwe wybory? Przygotowanie się to klucz do sukcesu. Może więc warto pomyśleć o chwili refleksji nad sobą, swoim rozwojem czy zaprojektowaniem ścieżki zawodowej czy edukacyjnej. Każdy ma inne potrzeby, a kariera dla każdego może oznaczać coś innego. Prowadzi do niej wiele ścieżek, a doradca zawodowy może pomóc w kwestii uświadomienia perspektyw.

Istotą spotkania z doradcą zawodowym jest zdefiniowanie swoich celów, oczekiwań i potrzeb. Rola doradcy zawodowego zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Doradca ma pomóc odkryć Twój potencjał, zmobilizować do przemyśleń i udzielić wsparcia przy dokonaniu wyboru. Nie podejmie on jednak żadnej decyzji za swojego klienta.

Pamiętaj, że proces rozwoju zawodowego rozpoczyna się już w dzieciństwie i trwa do wieku dojrzałego, a najlepszy czas na działanie jest waśnie teraz!


Kim jest doradca?

Obcą Ci osobą, ale jest to często atut tego spotkania. Dzięki temu jest obiektywny, nie podchodzi emocjonalnie do Twoich dylematów czy problemów zawodowych. To osoba nastawiona na pomoc w osiągnięciu Twojego celu i sukcesu, jednocześnie znająca trendy i mająca wiedzę w rynku edukacyjno-zawodowego. 

Oprócz szczerej rozmowy, która powinna być podstawą do dalszego procesu, doradca może poruszyć kwestie wykształcenia, doświadczenia, zainteresowań i innych tematów w kontekście kwalifikacji, umiejętności czy kompetencji zgodnie z potrzebami.
 
Poza rozmową można spodziewać się otrzymania testów i kwestionariuszy, które są narzędziami pomocniczymi, aby dokonać bilansu umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych w procesie doradczym. Jest to jednak kwestia indywidualnego podejścia do problemu i klienta. Podobnie jest z ilością spotkań, nie ma tu reguły, a czas poświęcony na proces jest zależny od wielu czynników, w tym przede wszystkim potrzeb klienta.


Korzyści ze spotkania z doradcą zawodowym:
  • Poznasz swoje mocne strony i predyspozycje zawodowe – bo przecież rozwijanie swojego najwyższego potencjału to najkrótsza droga do osiągnięcia sukcesu!
  • Dowiesz się, jakie masz talenty – bo odkrywanie talentów bywa energetyzujące, a dopasowanie ich do potrzeb danego stanowiska czy zawodu może być Twoją wygraną!
  • Poznasz szanse zawodowe, zdobędziesz wiedzę o rynku pracy – bo trzeba być na bieżąco z dzisiejszą dynamiczną i wymagającą gospodarką!
  • Poznasz zawody przyszłości – bo 65 % dzieci będzie pracowało w zawodach które jeszcze nie istnieją!
  • Przygotujesz bądź poprawisz swoje CV oraz list motywacyjny – bo warto podążać za trendami i wyróżnić się, dać się zapamiętać i zrekrutować!
  • Przejdziesz symulację rozmowy kwalifikacyjnej – bo ćwiczenie czyni mistrza, z kamerą lub bez ale z nowymi doświadczeniami w sprzyjających warunkach!
  • Przekonasz się czy znałeś samego siebie – bo dostaniesz nową dawkę informacji o sobie!


Centrum Rozwoju Talentów – bezpłatne doradztwo zawodowe i edukacyjne

Centrum Rozwoju Talentów to nowoczesna jednostka Gdańskiego Urzędu Pracy zajmująca się doradztwem zawodowym i edukacyjnym zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Podstawowymi usługami w tym zakresie są indywidualne spotkania doradcze, o których mowa wyżej, i warsztaty. Priorytetem Centrum jest pomoc w budowaniu mocnych stron i wspieranie odkrywania i rozwijania talentów. 
Z usług Centrum może korzystać młodzież o 7 klasy szkoły podstawowej oraz wszystkie osoby dorosłe, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i status na rynku pracy.

Więcej informacji na www.centrumtalentow.pl

Opracowanie: Anna Kwiecińska