Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Górki Zachodnie stały się jeszcze bardziej przyjazne dla żeglarzy. Właśnie zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego. Z tej okazji, w sobotę 20 maja, o godz. 11.00 zaplanowano piknik żeglarski i  nadanie przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
 

Przystań miejska Górki Zachodnie po przebudowie jest już gotowa na przyjęcie żeglarzy. Do ich dyspozycji oddanych zostanie 186 miejsc cumowniczych, a posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca będą mogli liczyć na zniżkę za postój swojej jednostki. 

W drugim etapie, wybudowane zostaną miejsca umożliwiające cumowanie kolejnym 60 jednostkom, również dużych o długości co najmniej 18 metrów. Zmodernizowane zostaną znajdujące się na terenie przystani hangary, w których m.in. naprawiane są żaglówki. Droga dojazdowa, prowadząca do mariny zostanie przebudowana i wyremontowana.

Przystań jachtowa Górki Zachodnie będzie służyć jako całoroczne miejsce postoju, głównie rekreacyjnych jednostek pływających podobnie, jak miało to miejsce przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych. Na miejscu ich właściciele mogą skorzystać z zaplecza sanitarnego, socjalnego oraz serwisowego.

W programie pikniku dla gdańszczanek i gdańszczan znajdą się m.in.:
 
  • zwiedzanie jachtów,
  • prezentacja szkółek żeglarskich,
  • pokaz ratownictwa wodnego.
Na miejscu będzie możliwość przedłużenia Gdańskiej Karty Mieszkańca, a  fani dwóch kółek będą mogli skorzystać z bezpłatnego serwisu rowerowego. Na najmłodszych czekać będą kolorowanki i konkursy z nagrodami, a także nauka wiązania węzłów żeglarskich.

W programie znajdziemy również pokaz smoczych łodzi oraz bezpłatny przejazd zabytkowym Ikarusem 260 na trasie Stogi - Górki Zachodnie. Rozkład jazdy dostępny w załączniku oraz w linku.

Podczas pikniku będzie możliwość wejścia na pokład żaglowca STS Generał Zaruski. To jedyny taki w Polsce i jeden z nielicznych w Europie drewniany żaglowiec.

Kiedy: 20 maja 2023 r., godz. 11:00-14:00
Gdzie: Przystań Jachtowa Górki Zachodnie, ul.