Gdańskie hafty i tkaniny – oprowadzanie kuratorskie

  • Home
  • Wydarzenia
  • Gdańskie hafty i tkaniny – oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu oprowadzań kuratorskich, podczas których twórcy stałej ekspozycji w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku nakreślają jej nowe, różnorodne konteksty.


Tym razem po wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki” będzie oprowadzać:

Beata Sztyber - starsza kustosz w Pracowni Tkanin i Haftów w Oddziale Sztuki Dawnej MNG. Specjalizuje się w haftach średniowiecznych i nowożytnych, których znajomość wykorzystała w publikacjach o paramentach kościelnych w zbiorach gdańskich, żarnowieckich i pelplińskich. Wśród tkanin świeckich szczególne zainteresowanie budzą jedwabne, żakardowe mini-kopie malarstwa europejskiego, wykonywane w XIX wieku we Francji.

Niedzielne spotkanie będzie wędrówką przez świat jedwabi, od średniowiecza, gdy stały się ozdobą świątyń, aż po czasy nowożytne, kiedy dekorowały wnętrza mieszkalne. Wykonywano je zarówno w zaciszu klasztornym, pomagając w kontemplacji i modlitwie, jak i w salonach gdańskich, gdzie stały się jednym z elementów towarzyskich spotkań i konwersacji. W każdym czasie odpowiadały modzie i potrzebom estetycznym środowiska, w którym powstawały, czerpiąc wzory ze wzorników, grafiki i malarstwa. „Malowanie igłą” należało do oczekiwanych umiejętności kobiecych, a wyjątkowa biegłość w tej sztuce cieszyła się dużym uznaniem.

Kiedy: 19 marca 2023, godz. 13:00
Gdzie: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1

udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstępu