Gdańska Wigilia

Jak co roku, w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie na Długim Targu odbędzie się Gdańska Wigilia. 18 grudnia o godz. 16.30 Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekaże mieszkańcom świąteczne życzenia.

Warto jednak pojawić się wcześniej, bo już od 15:30 w magiczny nastrój uczestników Gdańskiej Wigilii wprowadzi orszak aniołów i świątecznych postaci. Zaplanowano także występy artystyczne i carillonowy koncert kolęd w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej.


W świąteczny klimat wprowadzą uczestników aktorzy Teatru GAK. Kolędy polskie i ukraińskie zabrzmią w wykonaniu dwóch zespołów artystycznych GAK – chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk” oraz Ukraińskiego Chóru Vyrij.

Nie zabraknie także przedstawicieli kościołów chrześcijańskich, którzy wraz z prezydent Gdańska, przybyłym mieszkańcom złożą świąteczne życzenia i podzielą się z nimi opłatkiem.

Harmonogram Gdańskiej Wigilii

15:30-16:00
Z Targu Węglowego ulicą Długą przejdzie grupa kolędników i pasterzy z gwiazdą, turoniem, i aniołami na szczudłach.

16:00
kolęd carillonu Ratusza Głównego Miasta
występ Teatru GAK
Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” GAK
ukraiński chór Vyrij

16:30
Przekazanie życzeń przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz oraz zaproszonych gości, przedstawicieli kościołów chrześcijańskich w Gdańsku.

16:40
Wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, który aniołowie rozdadzą wśród mieszkańców Gdańska.
Na miejscu będzie tłumacz języka ukraińskiego.

Długa historia gdańskiego świętowania

Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.