Epidermis - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

  • Home
  • Wydarzenia
  • Epidermis - wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wystawę czasową Epidermis Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek i Mateusza Olszewskiego (Zaumne), którą obejrzeć można od 25 listopada 2022 r. do 15 stycznia 2023 r. 


Wystawa jest efektem współpracy artysty dźwiękowego i muzyka Mateusza Olszewskiego „Zaumne” i artystki wizualnej i biolożki Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek. Artyści, prowadząc swoje obserwacje obcują z i badają rośliny ze swojego najbliższego otoczenia: łopian, koniczynę, babkę. Skupiają się na małych gestach, których siła prowadzona jest dźwiękiem. 

Krystyna Jędrzejewska-Szmek - artystka wizualna i biolożka. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu, Wydziału Sztuki Mediów na ASP w Warszawie oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot. Współautorka nagradzanego artbooka „Tropicale”, który dotyka kwestii powiązania botaniki z kolonializmem. Operuje nie tylko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.

Mateusz Olszewski / Zaumne - poznański artysta dźwiękowy. Badacz ludzkich nastrojów oraz kultury internetu i jej treści dźwiękowych. Zainteresowany twórczo tym, co pozarozumowe i intuicyjne. Współpracował też z Zachętą - Narodową Galerią Sztuki, dla której zrealizował serię słuchowisk Inner Focus na bazie nagrań terenowych, muzyki ambient i spoken word. 

Kiedy: od 25 listopada 2022 do 15 stycznia 2023
Gdzie: CSW Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1
Kontakt: promocja@laznia.pl

W Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" Gdańska Karta Mieszkańca uprawnia raz w roku do bezpłatnego zwiedzania.