Długa 35 - Otwarcie Nowej Przestrzeni Kulturalnej

Miejsce dialogu artystycznego, księgarnia, galeria, kawiarnia, czytelnia, klub literacki z programem spotkań autorskich oraz sala koncertowa i scena. To wszystko będzie można znaleźć w przestrzeni budynku przy Długiej 35, która powstała w ramach projektu Gdańsk Miasto Literatury.

Uroczyste otwarcie:
4 listopada 2022 r., o godz. 19:00


Kilka miesięcy temu Gdańsk odzyskał piękne przestrzenie w samym sercu Głównego Miasta zajmowane przez ponad 60 lat najpierw przez Związek Radziecki i jego reprezentantów, a następnie przez Federację Rosyjską. W kamienicy przy ul. Długiej 35 powstaje teraz miejsce społecznego i artystycznego dialogu, inspirujące do krytycznego myślenia, szukające odpowiedzi na propagandę, systemowe pranie mózgu, wychowanie do obojętności i tresowanie do nienawiści – mówi Marcin Hamkało, pełnomocnik Prezydenta ds. programu Gdańsk Miasto Literatury. 

Program wydarzeń – inauguracja
Piątek, 4 listopada 2022, godz. 19.00 | Rozmowa Anny Łazar z Ołeksandrem Burłaką, Wołodymyrem Kuzniecowem i Yasią Khomenko / w języku ukraińskim, z tłumaczeniem na język polski | wstęp wolny
Sobota, 5 listopada 2022, godz. 13.00 | Oprowadzanie w języku ukraińskim | wstęp wolny
Sobota, 5 listopada 2022, godz. 16.00 | Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim | wstęp wolny

Przed samym otwarciem, 4 listopada o godz. 18:00, podczas zamkniętego spotkania, zaplanowano oprowadzanie kuratorskie oraz prezentację międzynarodowego programu artystyczno-społecznego Wolne Słowo. W spotkaniu mogą wziąć udział przedstawiciele mediów.
 
Otwarcie Długiej 35 zainauguruje spotkanie z artystami.

Yasia Khomenko – zaprojektowała i wykonała tkaninę „Obiekt dla Długiej 35” oddzielającą przestrzeń biurową od sali spotkań i prezentacji. Utrzymana w jasnych tonach praca powstała w autorskiej technice łączenia używanych tekstyliów w prasie. Materiały z odzysku wnoszą przeszłość poprzednich użytkowników i użytkowniczek, ale też zmianę funkcji i „nowe życie”.
 
Ołeksandr Burłaka – artysta, architekt i badacz modernistycznego budownictwa w jego relacjach z codziennymi użytkowniczkami i użytkownikami – przygotował wystawę „Zona Supperta”, która jest też szkicem graficznej powieści utrzymanej w nastroju tarantinowskiej burleski. Oprócz wystawy artysta zaprojektuje pomieszczenia do codziennej pracy instytucji z wykorzystaniem zastanych przy Długiej 35 destruktów meblowych. Pozostałości poprzednich systemów, zarówno te materialne, jak i mentalne, obyczajowe nie znikają, stają się punktem odniesienia. Stare elementy opowiadają nową organizację odzyskanej przestrzeni i nowy wymiar relacji międzyludzkich.
 
Wołodymyr Kuzniecow opracował dla Długiej 35 fresk „Tranzyt”, który odnosi się do nowych energii horyzontalnego społeczeństwa w Ukrainie. Artysta od czasów debiutu w trakcie Pomarańczowej Rewolucji rezonuje zarówno ze współczesnością Ukrainy, jak i z kluczowymi dla jej tożsamości wydarzeniami z historii kultury. Kuratorka Anna Łazar współpracująca z Muzeum Sztuki w Łodzi, jest publicystką i tłumaczką, związaną z Instytutem Badań Literackich PAN. Przez wiele lat związana była z dyplomacją publiczną, m.in. pracując w Instytutach Polskich w Kijowie (2008–2014) i w Sankt-Petersburgu (2015–2018). 
 
Wybrane wydarzenia przy Długiej 35 w listopadzie:
8 listopada | Premiera serwisu miastoliteratury.com z udziałem twórców 
10 listopada | Izabela Morska rozmawia z Piotrem Sobolczykiem i Beatą Karpińską-Musiał
15 listopada |Wykład Marii Tkaczenko
17 listopada | Tanzlaboratorium – rozmowa z twórcami 
20 listopada | Spektakl „Dyktatura ofiary” / Tanzlaboratorium
25 listopada | Rozmowa Oksany Czerkaszyny z Marią Peszek


Od 8 listopada ekspozycja będzie dostępna od wtorku do piątku w godzinach 12:00–16:00.
Biuro projektu Gdańsk Miasto Literatury jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. 


Więcej informacji: facebook
***
Kontakt dla mediów: Magdalena Basak, tel. 791 301 784