Pobierz aplikację
apple app store google play store huwaweii app gallery

Wydarzenie już się zakończyło

All About Freedom Festival 2022

Festiwal otworzy pokaz tegorocznego zdobywcy Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - filmu „Silent Twins” (2022) i rozmowa z reżyserką - Agnieszką Smoczyńską. Wśród gości festiwalu także: Damian Kocur - reżyser filmu „Chleb i sól” (2022), Elwira Niewiera - współreżyserka „Syndromu Hamleta” (2022), filmu który jest ukraińskim kandydatem do Oscara oraz Natalia Koryncką-Gruz - reżyserka dokumentu o Simonie Kossak „Simona” (2022).

Dwa z 20 festiwalowych filmów będą miały w Gdańsku polską premierę, oba to dokumenty: „Sekretny alfabet” (2022) w reż. Violet Du Fenga o tajnym języku chińskich kobiet i „Mariupol 2” (2022) w reż. Mantasa Kvedaravičiusa, litewsko-francusko-niemiecki film dokumentalny, który będzie zamykał wydarzenie w niedzielę 15 października o godz. 18.00.

Wykład mistrzowski podczas festiwalu wygłosi najbardziej znana i ceniona za granicami kraju polska reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland - „Czy twórca ma obowiązki wobec współczesności” (bezpłatny bilet).

W środę i w czwartek (12 i 13 października) dziecięca odsłona festiwalu. Organizatorzy zapraszają uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych dzieci. Najpierw będzie pokaz filmu „Abe” (2019) o 12-letnim palestyńskim chłopcu, który chce zostać szefem kuchni i łączyć ludzi poprzez gotowanie, a później warsztaty „Co nas zbliża, co nas oddala”. Bilety dystrybuowane są przez stronę ecs.gda.pl.

Tegoroczną nowością są sekcje tematyczne:
 
  • Cykl Wobec Człowieka to krótkometrażowe projekcje prezentujące sylwetki osób, których wybory życiowe konfrontują z pytaniami o granice - tożsamości, płci, stereotypu. To jednocześnie opowieści o odwadze, odnajdywaniu siebie i formowaniu. Każda z projekcji jest pretekstem do spotkania z człowiekiem – bohaterką, bohaterem, reżyserką, twórcą. W cyklu znalazły się filmy: „Like Leon” (2022) w reż. Marka Nurzyńskiego - film o Krzysztofie „Leonie” Dziemaszkiewiczu, tancerzu i performerze; „Pan Hanoi” (2021) w reż. Wojtka Godka, opowiadający o losach właściciela chińskiej restauracji w Gdańsku Wrzeszczu, któremu w pandemii z pomocą przychodzą okoliczni mieszkańcy, lansując modę na sajgonki i wreszcie najkrótszy, bo trwający tylko 5 minut obraz o obrońcach Azowstalu na Ukrainie: „Bohater o tysiącu twarzy: obrońcom Azowstalu” (2022). Po każdym z seansów organizatorzy zapraszają do rozmowy.
 
  • Z kolei cykl Wobec Przestrzeni to okazja do zanurzenia się w problemy dzisiejszych miast, poznania skali oddziaływania człowieka na świat i obserwacji, jak ważna jest tęsknota za bliskością i uważnością. Zaprezentowane zostaną trzy filmy: „Twarze, plaże” (2017) w reżyserii legendy francuskiej Nowej Fali Agnés Vardy, współpracowniczki niedawno zmarłego Jean Luc- Godarda i JR, oboje są jednocześnie bohaterami filmu, a dzieli ich prawie 60 lat; „Homo Sapiens” (2016) w reż. Nikolausa Geyrhaltera - film, w którym nie pada ani jedno słowo i „Ulica Gentryfikacji” (2019) w reż. Zeda Nelsona – o jednej z londyńskich ulic, Hoxton Street, gdzie lokalne firmy znikają, a ich miejsce zajmują drogie restauracje, start-upy i hipsterzy.  W ramach tego cyklu odbędzie się też spacer po terenach stoczniowych z Jackiem Dominiczakiem, architektem i urbanistą z gdańskiej ASP i oprowadzanie po wystawie czasowej Stocznia z Anetą Lehmann, jedną z organizatorek festiwalu, specjalistką ds. projektów kulturalnych w ECS.

Cykl zakończy rozmowa o tym, jak kultura tworzy miasto i jak kultura może odtworzyć miasto - „Miasto Marii. Siła w przyszłości”. Przybędą goście z Mariupola, zrównanego przez rosyjską armię z ziemią, którym agresor nie odebrał wiary, że odbudują swoje miasto.

Konkurs

Filmy oznaczone w programie literką „K”, biorą udział w konkursie o Nagrodę Prezydent Gdańska w wysokości 30 tys. złotych i o Nagrodę Publiczności.

Festiwalowe jury wybierze film, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do promocji solidarności. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas zamknięcia festiwalu. Widzowie przed seansem otrzymają kupony do głosowania. Głosujący wezmą udział w losowaniu nagród, a ogłoszenie laureata Nagrody
Publiczności zapowiadane jest na 18 października. Konkursowe obrazy to:
 
  • „Sekretny alfabet” (2022),
  • „Chleb i sól” (2022),
  • „Prześwietlenie”(2022),
  • „Klondike” (2022),
  • „Mariupolis 2” (2022).
Pełen program festiwalu dostępny na stronie ecs.gda.pl
 
Kiedy: od 8 do 15 października 2022 r.
Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1