Kanony pamięci. Gdańskie głosy przeszłości

We wtorek, 20 września 2022 roku, o godz. 17.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się spotkanie poświęcone archiwistyce społecznej i historii mówionej połączone z promocją książki „Głos przeszłości”. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 


W spotkaniu wezmą udział:
 
  • Dorota Karaś, dziennikarka i autorka książek,
  • Natalia Koralewska, współzałożycielka Fundacji Palma,
  • dr Aleksandra Kurowska-Susdorf, pedagożka i autorka książek
oraz
  • dr Andrzej Hoja z Muzeum Gdańska, jeden kuratorów wystawy „Wolę o tym nie mówić”.
Wydarzenie odbędzie się wyłącznie w formie stacjonarnej. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Głos przeszłości” w promocyjnej cenie 60 złotych. Liczba egzemplarzy ograniczona i wynosi 16 sztuk.

Uczestnicy rozmowy

Dorota Karaś - mieszka w Gdańsku, jest dziennikarką „Gazety Wyborczej". Autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (Oficyna Gdańska, 2013) oraz biografii - „Cybulski. Podwójne salto” (Wydawnictwo Znak, 2016) i „Walentynowicz. Anna szuka raju" napisanej wspólnie z Markiem Sterlingowem (Wydawnictwo Znak, 2020). Laureatka m.in. nagrody Splendor Gedanensis.

dr Andrzej Hoja - historyk, kurator wystaw i archiwista, kierownik Oddziału Głównego Muzeum Gdańska oraz założyciel Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej, którego pracami koordynuje na co dzień. Jeden z twórców wystawy: „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość.

dr Aleksandra Kurowska-Susdorf - adiunkt w Instytucie Studiów Edukacyjnych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajmuje się pedagogiką pamięci i pedagogiką miejsca; korzystając z metody historii mówionej bada historię Ziem Północnych. Pracuje jako przewodniczka po Kaszubach, Gdańsku, Wejherowie, Piaśnicy oraz dawnym obozie KL Stutthof w Sztutowie. Autorka książki „Oswoić śmierć. 

Natalia Koralewska - współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości: Instytut Langfuhr, Noc Wrzeszcza, Zatoka - autorskie pamiątki. Kuratorka i animatorka kultury. Absolwentka filozofii i Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Producentka wydarzeń i organizatorka. 

Prowadząca

Adriana Kapała - historyczka i archiwistka. Koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej, prowadziła szkolenia dotyczące nagrywania relacji. W latach 2019-2022 była przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, obecnie pełni funkcję wiceprezeski.

 Kiedy: 20 września 2022 (wtorek), godz. 17:00-18:30
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
Wstęp wolny
Cena publikacji: 60 zł/szt.