Stocznia - wystawa czasowa w ECS

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na największą wystawę czasową - Stocznia. Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek - najważniejszy element stoczniowego świata. Część eksponatów może prawdziwie zaskoczyć zwiedzających. Historie opowiedziane na tej ekspozycji są dopełnieniem wystawy stałej ECS i hołdem dla tysięcy anonimowych ludzi stoczni.


Stocznia to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta - od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy. Będzie prezentowana od 15 lipca 2022 roku do końca września 2023 roku.

Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych powstała stocznia ze stali i blachy, materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przejdzie trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi - aż po pochylnie. Obiekty prezentowane na wystawie - a będzie ich 241, z czego część może prawdziwie zaskoczyć zwiedzających - pochodzą ze zbiorów 50 instytucji i osób prywatnych. Gromadzenie materiałów do ekspozycji zaowocowało znaleziskami, które wnoszą nową wiedzę i poszerzają zbiory ECS.

Na ekspozycji prezentowane będą:
 
  • narzędzia pracy i ubrania stoczniowców,
  • plakaty,
  • dyplomy zakładowe,
  • legitymacje czy model statku,
  • a także sztuka, która ilustruje temat.

Wszystko wzbogacone będzie zdjęciami, filmami i multimediami. Warte uwagi są tzw. przedmioty symboliczne, jak: kopia bucika należącego do dziewczynki, pasażerki storpedowanego w 1915 roku transatlantyku „Lusitania” (oryginał: zbiory muzeum w Liverpoolu) czy popielniczka wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934) i kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 roku. Wiele z tych eksponatów zostanie pokazanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Kiedy: od 15 lipca do 30 września 2022 r., codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS. 
Gdzie: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1 
Bilety: Bilety do nabycia online na stronie, bądź od 15 lipca w kasach ECS (kasy zamykane są na godzinę przed zamknięciem budynku)