Wystawa w ładowni Sołdka - 14 modeli statków

Czym różni się masowiec od drobnicowca? Co oznacza tajemniczy skrót ro-ro? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź odwiedzając wystawę 14 modeli statków w skali nawet 1:100, zorganizowaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Ekspozycja będzie prezentowana w ładowni statku-muzeum “Sołdek” do 30 października. 


Statek-muzeum s.s. “Sołdek” stacjonuje przy nabrzeżu wyspy Ołowianka w Gdańsku od 1989 r. Był to pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Jednostkę zwodowano w Stoczni Gdańskiej 6 listopada 1948 r. Uroczyste podniesienie biało-czerwonej bandery odbyło się rok później w Szczecinie.

“Sołdek” pływał do 2 stycznia 1981 r. Przed ponad 30 lat rudowęglowiec odbył prawie 1500 podróży morskich, przewożąc ponad 3,5 miliona ton ładunku.

Pokazywane na wystawie modele to wierne, pomniejszone kopie rzeczywistych jednostek budowanych w Stoczni Gdynia S.A. do roku 2002. Modele statków zostały wykonane w pracowni modelarskiej gdyńskiej stoczni. 

Na wystawie w ładowni "Sołdka" oprócz modeli statków prezentowana jest też historia gdyńskiej stoczni, której początki sięgają 1922 roku.

Kiedy: od 6 lipca do 30 października 2022 r.
Gdzie: Sołdek/Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, Ołowianka 9-13