Arcydzieła sztuki polskiej - wystawa czasowa

Matejko, Malczewski, Kossak oraz inni arcymistrzowie malarstwa polskiego zagościli na wystawie czasowej w samym sercu Gdańska. „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” prezentowane będą do 2 października 2022 roku.


Ponad 65 obrazów i rzeźb w Ratuszu Głównego Miasta zaprezentowano dzięki współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach. Wędrująca kolekcja powstała z inicjatywy pierwszego dyrektora Muzeum, Tadeusza Dobrowolskiego. Pozyskiwał on dzieła cenionych malarzy, chcąc zrealizować zamysł przybliżenia sztuki i kultury polskiej na odzyskanym po I wojnie światowej Śląsku.

Obrazy rzadko opuszczają mury Muzeum Śląskiego. Dotychczas zaprezentowano je dwa razy, w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży oraz Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. W Gdańsku wystawa składa się z czterech części:
 
  • "Tradycja i historia - wzajemne przenikanie"
  • "Fantazji czar, czyli sztuka w poszukiwaniu mistycznych znaczeń" 
  • "W plenerze i w pracowni. Portretów i pejzaży malowanie" 
  • "A to Polska właśnie. Między dworkiem a wiejską chałupą" 

Wystawa będzie czynna do niedzieli, 2 października 2022 roku. Zwiedzanie jest możliwe w cenie biletu wstępu do Ratusza Głównego Miasta. W poniedziałki obowiązuje dzień wolnego wstępu.

Kiedy: 10 czerwca - 2 października 2022 
Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 
Wstęp: w cenie biletu do oddziału, w poniedziałki wstęp wolny

Z Gdańską Kartą Mieszkańca, 1 raz w roku można skorzystać z bezpłatnego wejścia do Ratusza Głównego Miasta.