Tydzień bezpieczeństwa ekonomicznego

Ograniczanie możliwości podjęcia pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków czy wydzielanie i ograniczanie pieniędzy. To tylko niektóre przypadki przemocy ekonomicznej. O tym, jak sobie z nią radzić i jak jej przeciwdziałać, będzie się można dowiedzieć podczas kolejnej edycji gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w dniach 6-10 czerwca.


Wydarzenie poprzedzi debata "Sytuacja ekonomiczna. Każdy/a ma prawo, ale…", która odbędzie się 4 czerwca o godz. 14:30 przy Europejskim Centrum Solidarności w Strefie Społecznej przy okazji Święta Wolności i Praw Obywatelskich.  Debatę poprowadzi Marek Sterlingow, a jej gośćmi będą: 
 
  • Henryk Gołębiewski,
  • Sylwia Góra
  • Piotr Liroy - Marzec

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to cykliczne wydarzenie podejmowane w ramach realizacji Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na lata 2016-2023. W ramach programu prowadzone są między innymi działania w zakresie edukacji ekonomicznej i szerokiej prewencji. 

Harmonogram wydarzeń 6-10 czerwca
 
  • Codziennie od 6 do 10 czerwca w Forum Gdańsk na Mostku Historycznym od godz. 13:00 do 18:00 prowadzony będzie punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców. W ramach Gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego zorganizowane zostaną warsztaty dotyczące przemocy ekonomicznej, webinaria, będzie można również skorzystać z bezpłatnych porad prawny
 
  • Dodatkowo na portalu gdansk.pl w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego wyemitowane będą dwie rozmowy edukacyjno-informacyjne, poświęcone różnym aspektom bezpieczeństwa ekonomicznego, a przede wszystkim zjawisku przemocy ekonomicznej. W rozmowach uczestniczyć będą przedstawiciele MOPR, Komendy Miejskiej Policji oraz Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.
 
  • W ramach Tygodnia specjaliści MOPR służą konkretnym, poradniczym wsparciem we wtorek, 7 oraz w środę, 8 czerwca, w godz. od 13:00 do 18:00 w punktach informacyjnych akcji na Mostku Historycznym, w Forum Gdańsk. Również w środę 8 czerwca, w godz. od 8:00 do 18:00 do kontaktu bezpośredniego oraz telefonicznego (pod numerami: 58 511 01 21/22) zapraszają m.in. psycholodzy Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. 
 
  • W piątek, 10 czerwca, w godz. 10:00-14:00 MOPR zaprasza szczególnie gdańszczanki i gdańszczan, do udziału w warsztacie psychologicznym pt. „Jak rozpoznać i radzić sobie z przemocą ekonomiczną”. Odbędzie się on w MOPR przy pl. ks. Gustkowicza 13. Obowiązują zapisy na warsztat, pod adresem email: gabriela.gloc@gdansk.gda.pl.