Spektakl Horse in Love / The Absurdity of Love

4 marca 2022 roku na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi zespół En Dynamei Theatre Ensemble z Salonik, ze spektaklem “Horse in Love / The Absurdity of Love”, z udziałem aktorów z niepełnosprawnościami. W 2019 roku spektakl “Horse in Love” był prezentowany w ramach Athens and Epidaurus Festival, gdzie został okrzyknięty najbardziej autentycznym i innowacyjnym spektaklem roku.


Horse in Love / The Absurdity of Love

Czym jest miłość? Jak jej doświadczamy? Czy to uczucie jest dla wszystkich? Czy stanowi przywilej, zarezerwowany dla osób uznawanych za “normalne” czy “zdrowe”? Dlaczego seksualność osób z niepełnosprawnościami wciąż stanowi tabu? Czy stan zatracenia się w uczuciu jest społecznie akceptowany także w stosunku do “innych”, których dotknęła niepełnosprawność?

Miłość, zwłaszcza fizyczna, wciąż stanowi sferę zawłaszczoną, w myśleniu społecznym, przez ludzi “normalnych”. Jednocześnie mówimy, że miłość czyni z nas głupców, jest ślepa i głucha, sprawia, że “pleciemy trzy po trzy” i doprowadza nas do szaleństwa. Człowiek zakochany zatraca się w drugiej osobie, nie jest sobą, “traci rozum”. Kochankowie są “chorzy z miłości”. Stają się więc osobami nie w pełni sprawnymi. Tymi “innymi”.

Spektakl “Horse in Love/The Absurdity of Love” greckiego zespołu En Dynamei Theatre opowiada o tej szczególnej formie „niepełnosprawności”, którą jest miłość - przejmująca kontrolę nad ludźmi, elektryzująca, spalająca. Spektakl powstał po wnikliwych poszukiwaniach i próbach uchwycenia tego “...ah!”, stanowiącego wykrzyknik towarzyszący miłości od pierwszego wejrzenia, odrzuceniu, cierpieniu i rozkoszy. Jest celebracją witalności, popędów seksualnych i zmysłów, wypartych przez racjonalność. Spektakl “Horse in Love” znosi bariery społeczne. Mówiąc o miłości, mówimy bowiem o instynktach, o zakazanym, o wyobraźni, o duszy. To spektakl, który szuka miłości odwzajemnionej, niezależnie od tego, kogo ona dotyka. 

Spektakl prezentowany jest dzięki wsparciu z programu Unii Europejskiej, pod nazwą Perform Europe, w którym międzynarodowe jury wybrało 19 projektów - najbardziej ambitnych, innowacyjnych, inkluzywnych i zakładających zrównoważony model dystrybucji sztuk performatywnych. Gdański Teatr Szekspirowski jest jedną z instytucji kultury w Polsce, których projekty zostały zakwalifikowane do programu.