Posłuchaj najstarszego gdańskiego fortepianu

Ma prawie 190 lat! Dzięki pieczołowitej konserwacji wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku i świadczy o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. W najbliższą sobotę na najstarszym zachowanym fortepianie zagra dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W koncercie będzie można wziąć udział dzięki transmisjom online.


Dawny Gdańsk słynął m.in. z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia instrumentów działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126. Popularny w XIX w. instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska.

Koncerty, wykonywane przez pianistów z Europy, Polski oraz Gdańska, będą odbywać się co miesiąc w Dworze Artusa w formule otwartych spotkań, bądź transmisji online.

Mozartowsko-chopinowska „Fantazja o dawnym Gdańsku”

Podczas recitalu zagrane zostaną kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina.

Transmisja online koncertu, realizowana przez Gdańskie Centrum Multimedialne, rozpocznie się w sobotę, 24 października 2020 r., o godz. 16:00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Do dyspozycji zostaną oddane dwa źródła: na stronie internetowej www.gdansk.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku, na profilu Muzeum Gdańska. 

Fantazja o dawnym Gdańsku. Koncert na najstarszym gdańskim fortepianie

Kiedy: 24 października 2020 (sobota), godz. 16:00
Transmisja www: www.gdansk.pl
Transmisja Facebook: https://www.facebook.com/muzeumgdansk/ 
Wykonanie: Maciej Gański
Prowadzenie: Justyna Ślubowska

Repertuar koncertu

Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja – d-moll KV 397
Jacob Arcadelt / Ferenc Liszt – Ave Maria
Fryderyk Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1
Fryderyk Chopin – Mazurki op. 24: nr 1 g-moll, nr 2 C-dur, nr 3 As-dur, nr 4 b-moll
Fryderyk Chopin – Walc F-dur op. 34 nr 3
Fryderyk Chopin / Ferenc Liszt – Wiosna
Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53