Stanisława Przybyszewska: Pasiphaë

„Spotkania performatywne” przy Długiej 35 to próba znalezienia nowego formatu prezentacji literackiej. W warunkach delikatnie teatralnych co miesiąc wystawiamy inny tekst.  
Cykl rozpoczynamy od „Pasiphaë”, nieukończonej powieści Stanisławy Przybyszewskiej, którą pokażemy w reżyserii Grzegorza Jaremki i z dramaturgią Mateusza Górniaka.



  • Dramaturgia: Mateusz Górniak
  • Reżyseria: Grzegorz Jaremko 
  • Muzyka: Justyna Banaszczyk
Obsada:
 
  • Robert Ciszewski
  • Magdalena Gorzelański
  • Paweł Pogorzałek
  • Agata Woźnicka               


„Pasiphaë” Stanisławy Przybyszewskiej to literacka wiwisekcja skrajnych stanów. Miejsce, gdzie wszystkie lęki i tęsknoty bohaterki, pysznej i nawiedzanej przez widzenia Lio Lynne, znajdują ujście w relacjach z galerią pełnych emocji, mrocznych postaci. Język tej prozy składa się z ciągów solarnych metafor i kosmicznych poszukiwań, to świat, w którym literacko wywołana „Florida” szybko przestaje być geograficzną Florydą, a staje się przestrzenią umowną i wyobrażoną, dającą się zainstalować w Gdańsku, z którym Przybyszewska była związana.

Proza Przybyszewskiej jest wizyjnym, modernistycznym tekstem-obiektem, który Grzegorz Jaremko i Mateusz Górniak chcą zaprezentować przy użyciu kilku kontekstowych perspektyw. Nigdy nieukończoną Pasiphaë da się bowiem czytać przez soczewkę „astrologiczną”, organizowaną przez energię księżyców Jowisza albo historię z greckiej mitologii. Istnieją też „wejścia” do Pasiphaë przez losy samej autorki. Jej postać jest jak widmo, które osiadło w Gdańsku. Swoje mieszkanie Przybyszewska zamieniła na literacki warsztat do przybierania kolejnych wcieleń. Jaremko i Górniak szukają zaskakujących połączeń pomiędzy jej losami, tkanką miejską, a zmiennymi nastrojami pełnej jazzu i miłości powieści.