Nie tylko Bullerbyn - wystawa ilustracji Hanny Czajkowskiej

  • Home
  • Wydarzenia
  • Nie tylko Bullerbyn - wystawa ilustracji Hanny Czajkowskiej

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę Hanny Czajkowskiej - Nie tylko Bullerbyn, którą można oglądać od 27 stycznia do 17 marca. Ponad 60 rysunków, reprodukcje i kilka osobistych przedmiotów. To będzie wyprawa w przeszłość.



To ona zilustrowała pierwsze wydanie „Dzieci z Bullerbyn” i stworzyła wizerunki szóstki szwedzkich dzieci, pozostawiając je w pamięci wielu pokoleń Polek i Polaków. Na swoim koncie miała także ilustracje do takich tytułów Astrid Lindgren jak: „Nils Paluszek”, „Emil ze Smalandii", „Karlsson z dachu”. Co ciekawe nigdy nie była w Szwecji i nie widziała tamtejszych domków, podwórek i ogrodów. Hanna Czajkowska - jej ilustracje będą bohaterami wystawy "Nie tylko Bullerbyn" w galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury od 27 stycznia do 17 marca 2023. W najbliższą sobotę , o godz. 17.00 zapraszamy na wernisaż. 

Podczas wystawy prezentowane będą ilustracje Hanny Czajkowskiej do takich książek, jak: 

  • „Nils Paluszek”, 
  • „Emil ze Smalandii",
  • „Dzieci z Bullerbyn" oraz reprodukcje ilustracji do książki pt. „Karlsson z dachu”. Galeria NCK wypełni się pond 60 pracami, wykonanymi w różnych technikach (tempera, piórko i tusz) i kolorystyce (czarno-białe rysunki z książki "Dzieci w Bullerbyn" oraz kolorowe z pozostałych ww. tytułów). Na wystawie nie zabraknie również kilku pamiątek - osobistych rzeczy Czajkowskiej, nadających kontekst i opowiadających o realiach, w jakich ilustratorka żyła i tworzyła.

Podczas wystawy każdy ze zwiedzających będzie miał okazję sprawdzić, czy dobrze pamięta przygody dzieci z Bullerbyn i pobawić się dopasowując fragmenty tekstu do ilustracji.

Wernisaż (27.01.2024, godz. 17:00), w programie:

  • spotkanie ze Sławomirem Zagórskim, naukowcem, dziennikarzem i bliskim krewnym artystki
  • „Polskie ilustratorki i ilustratorzy Astrid Lindgren” - prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny

                                                                                                                  
Hanna Czajkowska malarka, graficzka, ilustratorka. Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczęła w 1939 roku, a ukończyła już po wojnie, pod kierunkiem m.in. Tadeusza Pruszkowskiego (malarstwo) i Jana Marcina Szancera (grafika). Szybko nawiązała współpracę z wydawnictwami specjalizującymi się w literaturze dla dzieci. Przez całe życie zawodowe zajmowała się książkami dla najmłodszych – zilustrowała ich ponad sto, a najbardziej znane to: Dzieci z BullerbynNils Paluszek i Karlsson z Dachu Astrid Lindgren (dzięki nim stała się specjalistką od skandynawskiej literatury dziecięcej), Bajka o rybaku i rybce Aleksandra Puszkina, Oto jest Kasia Miry Jaworczakowej i Zajączek z rozbitego lusterka Heleny Bechlerowej. Współpracowała z redakcją "Misia". W swej twórczości stosowała czyste, wyraziste barwy, dążyła do uogólnienia, zachwycały też jej ilustracje kreskowe. Prace Hanny Czajkowskiej były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą. (żródło: nk.com.pl)

Barbara Gawryluk ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 roku pracuje w Radiu Kraków jako dziennikarka, jest odpowiedzialna za różne programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet” skierowaną do dzieci i młodzieży.

Jest również tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. W jej przekładzie ukazały się wszystkie części serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej, za swój wkład w popularyzację kultury szwedzkiej w Polsce.

Sławomir Zagórski - biolog, dziennikarz. Zrobił doktorat na UW, uczył biologii studentów w Algierii. 20 lat spędził w „Gazecie Wyborczej”. Założył tam dział nauki i wypromował wielu dziennikarzy naukowych. Pracował też m.in. w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, zajmując się współpracą naukową i kulturalną między Stanami a Polską. W OKO.press pisze głównie o systemie ochrony zdrowia.

Anita Wincencjusz-Patyna - historyczka i krytyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Adiunktka i Kierowniczka Katedry Historii Sztuki i Filozofii w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka książek i artykułów dotyczących historii i teorii ilustracji. Redaktorka naczelna publikacji Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci.  Członkini Polskiej Sekcji IBBY.

Członkini jury BIBF ANANAS Illustration Exhibition w Pekinie (2022), Picture Book Quadriennial w Rydze (2014) oraz ogólnopolskich konkursów: Książka Roku PS IBBY (w kategorii graficznej), „Pióro Fredry” i „Dobre Strony”, Książki Muzealnej Roku (2023) oraz „Szkic ma moc”.

Kuratorka wystaw poświęconych ilustracji książkowej i sztuce współczesnej.