Monodram o Janie Karskim "Zupa rybna w Odessie"

Zapraszamy, 7 października 2023 roku, do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na monodram o Janie Karskim pt. "Zupa rybna w Odessie".



Co gdyby jeden człowiek mógł zmienić bieg historii? Co gdyby jeden człowiek mógł ocalić życie wielu? Co gdyby istniał bohater, ale jego głos pozostał niemy? Co gdyby zmaganie z obojętnością znalazło swoją kontynuację 60 lat później? Oto głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera.

W tym świecie innego porządku, gdzie powszechnie mówi się po Polsku, w świecie, który nigdy nie powstał. Gdzie odwaga jednego człowieka, ocaliła wielu. Gdzie dzięki oddaniu i wytrwałości pojedynczej osoby, miliony niedoszłych ofiar, przeżyło Holocaust. Czy byłby wówczas gwiazdą? Ikoną? Prawdziwym meta bohaterem?

Świat dramatu Zupa rybna W Odessie to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca.

AUTOR: Szymon Bogacz

REŻYSERIA: Julia Mark     

OBSADA:

Jan Karski Sebastian Ryś

Sebastian Ryś – urodził się we Wrocławiu w 1986 roku, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor, reżyser, instruktor teatralny. Wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Zadebiutował jeszcze podczas studiów rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego „Witkacy jest do X-tej” z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku i Teatrem Polskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym dał się poznać jako S.B. w spektaklu Szymona Bogacza "Trzech mężczyzn w różnym wieku", a także tytułowym "Hamletem" W. Szekspira. Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe. W poszukiwaniu swoich bohaterów sięga do teatru radiowego oraz do krótkometrażowych własnych produkcji. Swoją rolą w nagradzanym monodramie „Zupa rybna w Odessie”, wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera. Laureat pierwszej nagrody w konkursie Pro Bono Poloniae. Beneficjent programu Kultura Polska na Świecie.