Co łączy bucik małej dziewczynki z okrętem podwodnym, okręt podwodny z kukiełką z szopki bożonarodzeniowej w pasiastym drelichu, ten drelich z kufajką stoczniowca, a wszystko razem z modelem U-Botta dla hobbysty modelarza? Na te i wiele innych pytań padną odpowiedzi podczas spaceru po wystawie STOCZNIA, który poprowadzi dr Magdalena Staręga.
- Home
- Wydarzenia
- Spacer po wystawie STOCZNIA
Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych wybudowano stocznię ze stali i blachy, czyli materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przechodzi trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie.
Zilustrowano ponad 150 lat dziejów miasta - od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu, aż do współczesności. Jednocześnie wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
dr Magdalena Staręga - historyczka sztuki, która na co dzień zajmuje się w ECS dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego, kuratorka merytoryczna wystawy STOCZNIA Człowiek. Przemysł. Miasto. Podczas zwiedzania pokażę wielowymiarowe dziedzictwo stoczni, nie uciekając od trudnych i bolesnych kart jej historii.
STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. A jednocześnie, pierwsza kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku.
- spacer adresowany jest do wszystkich osób powyżej 16 roku życia
- bilet kosztuje tylko 10 zł
- spotykamy się przy kasach biletowych ECS (parter)
- oprowadzanie potrwa ok. 75–90 minut