Pobierz aplikację
apple app store google play store huwaweii app gallery
  • Home
  • Wydarzenia
  • Historia pewnej fali. Polski postpunk lat 80. | Noc Muzeów. Prolog

Historia pewnej fali. Polski postpunk lat 80. | Noc Muzeów. Prolog

17.00–18.30
Śladami polskiego postpunka | spacer subiektywny z Rafałem Księżykiem
/ spacer po wystawie stałej
/ grupa 25-osobowa
/ bilet w cenie 1 zł → dostępny w kasie ECS w dniu wydarzenia od godz. 16.30
/ zbiórka vis-à-vis kas (parter)

Spacer nazywany jest subiektywnym, bo szlak wyznaczają osobiste opowieści, tym razem mniej oczywiste wątki – kontrkultura i muzyka alternatywna w epoce Solidarności. Mowa będzie o punku, reggae, postpunku. Jak nieformalne grupy radziły sobie w opresyjnej rzeczywistości? Co się działo poza oficjalnym obiegiem? Jak bunt końcówki PRL brzmiał w klubach, piwnicach i na ulicach?
Kontrkultury na własną rękę kładły fundamenty społeczeństwa obywatelskiego, to fakt.
Rafał Księżyk od lat dokumentuje historię polskiej muzyki i scen niezależnych. Ma na swoim koncie kilka książek – „Śnialnia. Śląski underground” (Wydawnictwo Literacie 2023), „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989–1993” (Wydawnictwo Czarne 2024) i „Fala. Rok 1984 i polski postpunk” (Wydawnictwo Czarne 2025).
Po spacerze zapraszamy do biblioteki na spotkanie autorskie.

19.00–20.00
Fala. Rok 1984 i polski postpunk | spotkanie autorskie
/ biblioteka ECS
/ wstęp wolny
/ w sklepie ECS będzie można zaopatrzyć się w dwie książki (w dniu wydarzenia, godz. 19.00–20.00): „Fala. Rok 1984 i polski postpunk” (79 zł) i „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” (59 zł)

Gdy za żelazną kurtyną niezmiennie trwa Orwellowski „rok 1984”, najlepszym sposobem, by wskoczyć w inną rzeczywistość, jest założenie zespołu rockowego. Do tego właśnie 1984 zabiera nas w podróż w czasie Rafał Księżyk. Był to rok przełomowy dla polskiej muzyki rockowej. Doszła wtedy do głosu młodzież, która dorastała w realiach stanu wojennego. A najdobitniej przemówiła ta z mniejszych miast. Ustrzyki Dolne, Łańcut, Rzeszów, Puławy, Zduńska Wola, Toruń, Bydgoszcz, Piła – to one nadają rytm opowieści Księżyka i to z nich na podbój Polski ruszają bohaterowie nowej fali. Siekiera, Variété, 1984 i inni: amatorzy, którzy ograniczone możliwości równoważą nadzwyczajną mobilizacją. Ich bezkompromisowa, bolesna, a zarazem intelektualna muzyka jest niczym wyzwalający chichot, który dochodzi ze szczelin w systemie. I porywa tłumy. A zatem, jak śpiewa Siekiera, „dobrze jest, dobrze jest”. Ruszyła fala.

gość | Rafał Księżyk
Dziennikarz, redaktor i krytyk muzyczny. Współpracuje z magazynem „Dwutygodnik”.

prowadzenie | Natalia Soszyńska
Creative copywriterka, promotorka czytelnictwa i założycielka agencji Wszystkie Litery oraz Gdańskiego Klubu Książki. Prowadzi spotkania autorskie i pracuje przy festiwalach literackich oraz akcjach społecznych. 

Kiedy?
16.05.2025 r. | godz. 17:00
Gdzie?
Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
Bilet?
/ bilet na spacer subiektywny w cenie 1 zł → dostępny w kasie ECS w dniu wydarzenia od godz. 16.30
/ spotkanie autorskie → wstęp wolny