
Trzeci Wiek w Zdrowiu – Program dla seniorów 60+ - Edycja Wiosna 2025
Program jest przeznaczony dla mieszkanek i mieszkańców Miasta Gdańska 60+, którzy nie brali udziału we wcześniejszych edycjach Programu.
- Wiosenna edycja programu trwa od 24 lutego do 18 kwietnia 2025 r.
- Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach dopołudniowych.
- Rozpoczęcie programu jest poprzedzone badaniami wstępnymi, które odbędą się w dniach 13-21 luty 2025 r.
Ważne!
Rekrutacja do programu Trzeci Wiek w Zdrowiu odbywać się będzie do 12 lutego 2025 r. w dni pracujące w godz. 8:00-16:00.
Krok 1
Wizyta indywidualna - ustalenie Planu Postępowania Zdrowotnego
Z każdą osobą, która się zgłosi, zostanie nawiązany kontakt telefoniczny w celu umówienia się na pierwszą wizytę indywidualną, na której ustala się indywidualny Plan Postępowania Zdrowotnego w oparciu o informacje uzyskane podczas spotkania z pielęgniarką, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej i psychologiem. Podczas wizyty indywidualnej uczestnicy otrzymują dokładny harmonogram 8 tygodni wykładów i ćwiczeń.
Krok 2
8 tygodni wykładów i ćwiczeń 24.02-17.04.2025 r.
W okresie trwającym 8 tygodni, uczestnicy spotykają się 2 razy w tygodniu, w poniedziałki i w czwartki, w porze przedobiadowej:
- pierwsze spotkanie obejmuje 1 godzinę wykładów i 1 godzinę ćwiczeń,
- drugie spotkanie obejmuje 1 godzinę ćwiczeń.
Wykłady są prowadzone przez specjalistów Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, na co dzień pracujących z seniorami. Tematyka wykładów obejmuje zagadnienia z zakresu:
- prozdrowotnego stylu życia
- procesu starzenia się,
- prawidłowego odżywiania,
- aktywności fizycznej,
- stresu i relacji społecznych,
- idei koperty życia,
- relacji pacjent – lekarz
- bezpieczeństwa seniora
W czasie zajęć z aktywności fizycznej uczestnicy dowiadują się, jak w sposób dopasowany do ich możliwości i ograniczeń korzystać z ruchu w domu i na świeżym powietrzu. Zajęcia te mają charakter praktyczny. Podczas ośmiu tygodni ćwiczeń seniorzy poznają swoje możliwości i ograniczenia, są wprowadzani stopniowo do różnych form aktywności fizycznej.
Krok 3
Wizyta indywidualna - podsumowanie 18-25.04.2025 r.
Na koniec programu umawiana jest końcowa wizyta indywidualna - podsumowanie ośmiu tygodni edukacji i treningu ze specjalistami w tym samym składzie, jak podczas pierwszej wizyty, czyli z pielęgniarką, dietetykiem, specjalistą aktywności fizycznej i psychologiem. Każdy uczestnik programu będzie sam mógł stwierdzić jak udział w programie przyczynił się do zainicjowania pozytywnych zmian w jego stylu życia. Osoby, które wymagają dodatkowego wsparcia np. w rzuceniu palenia, leczenia depresji lub rozwiązaniu innych problemów są skierowane do instytucji nastawionych na pomoc w danym obszarze.