Słuchokrąg - wokół sztuki słuchania

Premiery: reportaże (Naana Hauge Kristensen „the heart shaped”), wykład Michała Libery, słuchowiska (Franziska Windisch, „Sonata For 4 Cardinal Points” i Michał Libera, „Paweł — utwór akuzmatyczny na głos i nagrania terenowe”) oraz  interpretacja tekstu Tadeusza Peipera „Radiofon”  w wykonaniu Piotra Czerskiego i Jacka Prościńskiego.



Projekt Słuchokrąg to innowacyjny cykl działań, które w centrum zainteresowań stawiają słuchanie i audialność w wielu kontekstach od rozwoju mediów (radio, internet), przez działania artystyczne, społeczne oraz edukację.

Dźwięk to istotny element kultury, a w samym doświadczaniu uczestnictwa w kulturze i relacjach społecznych, dźwięk jest wciąż nieodkrytą kategorią. Rewolucja technologiczna XIX wieku oraz XX wiek zmieniły akustyczną sferę miast i dźwiękowy pejzaż miejski zyskał nowy status. W miarę jak pod wpływem elektryfikacji, rozwoju technologicznego zmieniała się miejska fonosfera, oddalał się dźwięk, który można uznać za środowisko przyjazne dla człowieka. Dźwięk, obok języka literatury, sztuk wizualnych i teatru, daje możliwość głębszego poznania otoczenia, ale i pobudzenia świadomości miejsca oraz historii.

Terminu Słuchokrąg, w analogii do tego, co widać, czyli widnokręgu, użył po raz pierwszy Tadeusz Peiper poeta i krytyk literacki. Projekt odnosi się do szeroko pojętej kultury dźwiękowej, uwzględniając jednocześnie przestrzeń estetyczną, artystyczną oraz społeczną, której spoiwem jest właśnie dźwięk.

Wydarzenie kuratorowane przez Magadalenę Świerczyńską-Dolot i Marcina Dymitera.

Program spotkania
17:00 Wprowadzenie | Magdalena Świerczyńska-Dolot. Marcin Dymiter, Słuchokrąg
17:30 Reportaż | Naana Hauge Kristensen the heart shaped
18:30 Wykład |Michał Libera
19:30 Słuchowisko | Franziska Windisch, Sonata For 4 Cardinal Points
20:00 Koncert | Piotr Czerski i Jacek Prościński Radiofon
20:40 Słuchowisko | Michał Libera, Paweł utwór akuzmatyczny na głos i nagrania terenowe

Godziny poszczególnych części spotkania są przybliżone. Można dołączyć w dowolnym punkcie programu.