"Łaskawość Tytusa" w Operze Bałtyckiej

Ostatnia opera Mozarta, napisana przez kompozytora na dwa miesiące przed śmiercią. Libretto na przykładzie cesarza rzymskiego Tytusa ukazuje rozterki władcy - wewnętrzne rozdarcie pomiędzy powinnością wynikającą z pełnionej funkcji a osobistymi przekonaniami i uczuciami.

Spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej, docenianej i wielokrotnie nagradzanej reżyserce teatralnej, która w swoich inscenizacjach nie boi się stawiania trudnych, a czasem niewygodnych, pytań o współczesność.

 



Chociaż dzieł Mozarta na deskach Opery Bałtyckiej nie brakowało, to akurat “Łaskawość Tytusa” inscenizowana będzie po raz pierwszy w historii Opery.

Tytus Flawiusz urodził się w Rzymie w 39 roku n.e., zmarł 18 września 81 roku. Wiemy o nim dość dużo. Był postacią historyczną i to różni go zasadniczo od postaci mitologicznych, takich jak Agamemnon, Orestes, Elektra czy Fedra. Rzymski cesarz Tytus Flawiusz stał się inspiracją dla włoskiego poety znanego pod pseudonimem Metastasio. Opera Mozarta powstała na cześć Leopolda II króla Czech i miała uświetnić dzień jego koronacji. Historyczny Tytus jest „użyty” do wyeksponowania pozytywnych cech władcy. Był to więc w założeniu utwór o znaczeniu politycznym – hymn na cześć, pean dla króla.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.