
FESTYN KASZUBSKO-GÓRALSKI z okazji 50-lecia przyłączenia do Gdańska
Na scenie w wydarzeniu wezmą udział artyści i zespoły muzyczne:
- Zespół Tańca Ludowego „Neptun” – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
- Koncert „Lubię wracać” Artyści - Michał Bronk - wokal, Szymon Sutor - piano
- Koncert zespołu Drëszë
- Zespół Pieśni i Tańca „Jagódki”
- Występy dzieci ze szkół SP 6, SP 85, SP 19, z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku.
Uczestnicy będą mieli okazję spotkać mieszkańców Jasienia z Góralskiej rodziny Związku Podhalan w Polsce oraz Harcerzy ze Szczepu Jasień, który obchodzi 20-lecie istnienia.
Pyszne potrawy przygotują Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Spotkacie artystów z teatru: z okazji 50-lecia dzielnicy Jasień udział wezmą szczudlarze, artyści Teatru GAK, którzy po krótkiej miniparadzie inicjującej rozpoczęcie Festynu zaproszą dzieci do wspólnej twórczej zabawy. W programie przewidzieliśmy warsztaty zwane „Morze” z pogranicza choreoterapii i animacji, warsztaty z zakresu podstaw ulicznej sztuki cyrkowej – nauka chodzenia na mini szczudłach, nauka żonglerki, operowania diabolo, oraz przestrzennymi talerzykami, nauka skręcania balonów i tworzenia z nich kształtów zwierząt, a także interaktywne zabawy z piracką liną.
Warsztaty i animacje:
WARSZTATY GAK
11.00-14.00 – ceramika
Kilkugodzinne spotkanie z ceramiką na świeżym powietrzu. Głównym celem warsztatów jest rozbudzenie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć pod okiem instruktora będą lepić przedmioty z gliny plastycznej, które po zajęciach mogą zabrać do domu.
11.00-14.00 – cyjanotypia
Cyjanotypia to jedna z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia wykorzystuje światłoczułość soli żelaza, a odbitki mają charakterystyczny odcień błękitu pruskiego. Uczestnicy wykonają kompozycje z naturalnych materiałów na odpowiednio przygotowanym papierze, którą naświetlą (na słońcu).
11.00-13.00 – warsztaty przyrodnicze: drukowanie roślinami
Warsztaty przyrodniczo - artystyczne, które łączą edukację przyrodniczą ze swobodną twórczą zabawą. Odkrywamy, doświadczamy i tworzymy w bliskości i w zgodzie z naturą!
13.00-16.00 akcja artystyczna Lekko w balona
Z uśmiechem i dystansem zróbmy siebie w balona, który w przenośni i dosłownie pozwoli nam pokonać siły ciążenia i unieść się w przestrzeni! Podczas spotkania będziemy działać na granicy ilustracji, rzeźby czy instalacji artystycznej. Na podstawie rysunkowych poszukiwań spróbujemy przełożyć prostą ilustrację na formę przestrzenną. Dzięki wypełnieniu instalacji helem
lekkie rzeźby uniosą się w powietrzu tworząc podniebną instalację. Niech twórcza zabawa i eksperyment pozwolą nam na wspólne odkrywanie nowych możliwości.
14.00-16.00 warsztaty kreatywne
Kaszubski haft mieni się jak roślinny kalejdoskop z mnogością barw, pobłyskując złotymi i srebrnymi nitkami. W ramach jednego haftu możemy zobaczyć dziesiątki różnych roślin: bratki, chabry, dzwonki, goździki, lilie, niezapominajki, róże i wiele-wiele innych. Na warsztatach plenerowych spróbujemy zaprojektować swoje drzewo życia inspirowane tym niesamowitym rękodziełem.
14.00-16.00 warsztaty farbowania tkanin lodem
Warsztaty farbowania tkanin lodem. Podczas zajęć barwierskich uczestnicy zapoznają się z teorią tej techniki i stworzą własne fantazyjne kolorowe próbki. Do farbowania użyjemy fragmentów naturalnej tkaniny. Czekają nas miłe niespodzianki, ponieważ technika mieszania się barw pod kostkami lodu jest ekscytująca i bardzo nieprzewidywalna. Czeka nas wspaniała zabawa.
I inne…
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany harmonogramu.