Muzeum Nauki Gdańskiej

Wielkie Młyny 10, Gdańsk
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Muzeum Nauki Gdańskiej


Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny (Aleksandryjskiej) w Gdańsku. W wyniku zawartego przez dyrekcję dawnego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska z Zakonem OO. Karmelitów w 1996 roku porozumienia w wieży tego kościoła inaugurowano muzeum. Jest to jedyne muzeum zegarów wieżowych w Polsce. Nasze Muzeum zgromadziło kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego. Obejrzeć można mechanizmy datowane nawet na wiek XIV czy XV, a także te, powstałe po II wojnie światowej. Pomiędzy nimi są takie rarytasy jak oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych zachowanych w Europie, zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna, a nawet mechanizm z Wysp Brytyjskich.

Na poddaszach muzeum zainstalowano w 2011 roku – w związku z 400 rocznicą urodzin Heweliusza – zbudowany w Muzeum Nauki Gdańskiej pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów pulsarowych. Zegar ten wykorzystuje jako podstawę czasu impulsy wysyłane przez pulsary (rodzaj gwiazd neutronowych) i jest jedynym zegarem, który oparty jest o zjawisko zachodzące daleko poza Ziemią; wytypowano do tego pulsary znajdujące się w odległości 5.000 – 10.000 lat świetlnych. Co więcej teoria przewiduje, że może stać się on najdokładniejszym wzorcem czasu, jaki do tej pory skonstruowano.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

- DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
- bezpłatny wstęp dla Ciebie i opiekuna
- dostępność architektoniczna ograniczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową z uwagi na specyfikę obiektu

Regulamin i warunki


Oddział czynny do 30 września 2024 roku. Zapraszamy ponownie w 2025 roku.


Karta uprawnia raz w roku do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Nauki Gdańskiej.

Pamiętaj o konieczności dodania pakietu mieszkańca na dany rok kalendarzowy - bez dodanego pakietu mieszkańca na dany rok kalendarzowy nie będziesz mógł skorzystać z bezpłatnego wejścia! Więcej o pakiecie przeczytasz tutaj.

Aby skorzystać z bezpłatnego zwiedzania:
1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Mieszkańca i udostępnij ją obsłudze przed zwiedzaniem.
2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana za pomocą urządzenia mobilnego.
3. Po pozytywnej weryfikacji Karty otrzymasz możliwość bezpłatnego zwiedzania obiektu.

Ostatnie wejście na 30 min. przed zamknięciem obiektu.