Bazylika Mariacka

ul. Podkramarska 5, Gdańsk
Czerwona oznacza Twoją lokalizację. Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.

Nawiguj z Google

Nawiguj z jakdojade.pl


Opis

Monumentalna, gotycka bryła Bazyliki Mariackiej od wieków jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska i jednocześnie największym ceglanym kościołem świata. Nad pięknymi sklepieniami dominuje potężna wieża, która wznosi się na 82 metry nad uliczki Głównego Miasta. Na jej szczycie ulokowano niesamowity punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec tak odległe miejsca jak Hel czy Tczew! Wewnątrz natomiast doświadczymy krętych i wąskich schodów, które ciągną się do około połowy wysokości, po to by następnie zamienić się w szerokie stopnie wybudowane wewnątrz ogromnej przestrzeni wieży. To doskonała okazja, aby zobaczyć piękne sklepienia kościoła od góry, a także podziwiać dzwony. Głośne olbrzymy ważą odpowiednio: Gratia Dei - prawie 8 ton i Ave Maria około 2,5 t.
Punkt jest otwarty dla zwiedzających od 25 marca do 30 listopada. Warto jednak pamiętać, że przy złej pogodzie (zwłaszcza podczas burz) wieża może zostać zamknięta, ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających.  
 
Czy wiesz, że…Na szczyt wieży prowadzi łącznie aż 409 schodów. 150 z nich to wspomniane wąskie, gotyckie stopnie. Ich pokonanie wiąże się z pewnym wysiłkiem, ale cudowna panorama Gdańska i okolic, wszystko wynagradza. Bazylika mocno ucierpiała podczas wojny, ale grube na ponad 2 metru u podstawy mury wieży pozwoliły odbudować obiekt.

Regulamin i warunki

 
​W Bazylice Mariackiej karta uprawnia raz w roku do bezpłatnego wejścia na wieżę widokową.

Pamiętaj o konieczności dodania pakietu mieszkańca na dany rok kalendarzowy - bez dodanego pakietu mieszkańca na dany rok kalendarzowy nie będziesz mógł skorzystać z bezpłatnego wejścia! Więcej o pakiecie przeczytasz tutaj.

Aby skorzystać z bezpłatnego wejścia:
1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Mieszkańca i udostępnij ją obsłudze przed zwiedzaniem.
2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana za pomocą urządzenia mobilnego.
3. Po pozytywnej weryfikacji Karty otrzymasz możliwość bezpłatnego wejścia.