>

Bazylika Mariacka

ul. Podkramarska 5, Gdańsk
Czerwona oznacza Twoją lokalizację.Kliknij prawym przyciskiem na mapie, aby ją zmienić.


Opis

Archikatedralna Bazylika Mariacka, zadziwia swym ogromem. Potężne mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Wewnątrz znajdują się niezwykle piękne zabytki. Wśród  nich można zobaczyć  kopię obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, kamienną Pietę i zegar astronomiczny.
W podwojach Bazyliki witani byli, odwiedzający Gdańsk, królowie. Świątynię odwiedzały tłumy ludzi z całego świata, wśród nich głowy koronowane: królowie polscy, wazowie szwedzcy, car Piotr Wielki w marcu 1717 r. i cesarz Napoleon Bonaparte. Tragedia II wojny światowej w bardzo poważnym stopniu dotknęła również świątynię mariacką. Podczas walk o Gdańsk w marcu 1945 r., w wyniku ostrzału artyleryjskiego, spłonęły drewniane konstrukcje dachów, runęło 40% sklepień, stopiły się niektóre dzwony, w tym największy Gratia Dei ważący 5300 kg, odlany w roku 1543. Wypaliło się całe wnętrze świątyni, ale na szczęście 80 % zabytkowego wyposażenia udało się uratować.

Czy wiesz, że jest to największy w Europie ceglany kościół gotycki? Jego budowa trwała ponad 150 lat i została ukończona w roku 1502. miała miejsce w latach 1343 – 1502. Świątynia wspiera się na 27 filarach i może pomieścić do 20 tysięcy ludzi.  W świątyni znajduje się także wieża, gdzie usytuowany jest punkt widokowy, pozwalający ujrzeć panoramę Gdańska z blisko 80 metrów. Aby się tam dostać, trzeba pokonać ponad 400 schodków. Kościół Mariacki odgrywał dużą rolę w życiu kulturalnym miasta. Bazylika posiada kubaturę ok. 155000 m3, długość 105,5 m, szerokość w transepcie 66 m. 

Regulamin i warunki

Gdańska Karta Mieszkańca uprawnia do bezpłatnego wstępu do Bazyliki Mariackiej przez cały rok, także w okresie od 18 kwietnia do listopada, kiedy zwiedzanie Bazyliki jest płatne dla osób przyjeżdżających spoza Gdańska. 



Opis

Monumentalna, gotycka bryła Bazyliki Mariackiej od wieków jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska i jednocześnie największym ceglanym kościołem świata. Nad pięknymi sklepieniami dominuje potężna wieża, która wznosi się na 82 metry nad uliczki Głównego Miasta. Na jej szczycie ulokowano niesamowity punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie można z niego dostrzec tak odległe miejsca jak Hel czy Tczew! Wewnątrz natomiast doświadczymy krętych i wąskich schodów, które ciągną się do około połowy wysokości, po to by następnie zamienić się w szerokie stopnie wybudowane wewnątrz ogromnej przestrzeni wieży. To doskonała okazja, aby zobaczyć piękne sklepienia kościoła od góry, a także podziwiać dzwony. Głośne olbrzymy ważą odpowiednio: Gratia Dei - prawie 8 ton i Ave Maria około 2,5 t.
Punkt jest otwarty dla zwiedzających od 25 marca do 30 listopada. Warto jednak pamiętać, że przy złej pogodzie (zwłaszcza podczas burz) wieża może zostać zamknięta, ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających.  
 
Czy wiesz, że…Na szczyt wieży prowadzi łącznie aż 409 schodów. 150 z nich to wspomniane wąskie, gotyckie stopnie. Ich pokonanie wiąże się z pewnym wysiłkiem, ale cudowna panorama Gdańska i okolic, wszystko wynagradza. Bazylika mocno ucierpiała podczas wojny, ale grube na ponad 2 metru u podstawy mury wieży pozwoliły odbudować obiekt.

Regulamin i warunki


Od 28.05.2021 r. do 30.06.2021 r. wieża będzie otwarta dla zwiedzających:
Poniedziałek - piątek 11:00-18:00
Sobota i niedziela 10:00-18:00
Ostatnie wejście będzie możliwe o godzinie 18:00

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów sanitarnych (noszenie masek, zachowanie odstępów od innych osób oraz dezynfekcję rąk).

​W Bazylice Mariackiej karta uprawnia raz w roku do bezpłatnego wejścia na wieżę widokową.

Aby skorzystać z bezpłatnego wejścia:
1. Poinformuj obsługę o posiadaniu Karty Mieszkańca i udostępnij ją obsłudze przed zwiedzaniem.
2. Twoja Karta zostanie zweryfikowana za pomocą urządzenia mobilnego.
3. Po pozytywnej weryfikacji Karty, otrzymasz możliwość bezpłatnego wejścia.