Image

Wraca lokalny rynek na Gościnnej


Do dzielnicy wraca lokalny rynek, będzie działał przy ul. Gościnnej. Podczas czerwcowej sesji radni Miasta Gdańska przegłosowali uchwałę, na mocy której w centrum tej dzielnicy pojawią się stoiska handlowe z produktami rolnymi, a także rękodziełem. 

Targowisko przy ul. Gościnnej

Ryneczek powróci w sumie w swoje dawne miejsce. Miejsca dla handlujących wyznaczone zostaną na terenie zatoki postojowej w bezpośrednim sąsiedztwie skwerku, przy którym stoi pomnik "Inki", niedaleko kościoła. Przygotowanych będzie 10 stanowisk do handlu i tylko tyle będzie mogło jednorazowo funkcjonować.

Rolnicy będą mogli sprzedawać bezpośrednio z samochodów lub przyczep, a także ze stoisk typu ławy i stoliki, jak również bezpośrednio z kosza lub skrzyni. Będą musieli we własnym zakresie zadbać o sprawne wagi do odmierzania produktów. Na miejscu będzie można kupić na pewno świeże warzywa i owoce, a także przetwory z nich, i produkty mleczne wytworzone w gospodarstwach rolnych. Rolnicy będą mogli handlować także rękodziełem.

Zakupy w piątki i soboty

Rynek przy ul. Gościnnej będzie działał w piątki i soboty w godz. 6:00-15:00, przez cały rok. Co istotne, od rolników nie będą pobierane żadne opłaty z tytułu handlowania. Powinno się to zatem przełożyć na atrakcyjne dla kupujących ceny. Co istotne, handlować w tym miejscu będą mogli jedynie lokalni, gdańscy rolnicy - a to dlatego, by do mieszkańców trafiały jak najświeższe warzywa i owoce.

Rynek na Oruni jeszcze w te wakacje

Zainteresowani będą musieli zgłosić chęć handlowania w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Obowiązywać będzie zasada: kto pierwszy ten lepszy. Będzie to jednak możliwe dopiero, kiedy uprawomocni się wspomniana uchwała Rady Miasta. Zgodnie z procedurami musi ona zostać ogłoszona wcześniej w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. 14 dni później uchwała wejdzie w życie.