Image

Zielone przystanki w Gdańsku


Pasażerowie oczekujący na przyjazd tramwaju na przystanku Urząd Miejski 01, od dziś będą mogli korzystać z wyjątkowej, zielonej wiaty. Tylna część obiektu obsadzona została gęstym bluszczem zwyczajnym Hedera helix, natomiast jego boczne części ozdobione są m.in. ozdobnymi bylinami i trawami. To drugi taki przystanek w Gdańsku.

Gdzie można znaleźć "Zielone przystanki" 

 
  • przystanek "Chmielna", przy Podwalu przedmiejskim 
 
  • przy ulicy 3 Maja, nieopodal Urzędu Miejskiego 

Tylną część wiaty ozdobiły szeregowe nasadzenia żywopłotu z bluszczu o wysokości ok. 180 cm. Na bokach pojawiły się natomiast kompozycje roślinne, złożone z ozdobnych bylin i traw. Zaaranżowanie zieleni przylegającej do wiaty przystankowej wymagało odpowiedniego przygotowania.

Rośliny zostały wkopane do gruntu w pasie o szerokości 40 cm wzdłuż ściany przystanku, a do zabezpieczenia brzegów otworu zastosowano specjalne obrzeża eko-bord. W miejscu nasadzeń konieczna była wymiana gruntu na żyzną ziemię. Pojawiły się też solidne, ale umożliwiające demontaż stelaże, które nie są związane z konstrukcją wiaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest właściwe utrzymanie roślin oraz przystanku, a pnącza bluszczu wyglądają niezwykle efektownie.

Gwarantowana pielęgnacja

Wykonawca, w ramach umowy, zobowiązany jest do pielęgnacji roślin przez okres dwóch lat. Gwarancja obejmuje m.in. systematyczne nawadnianie, stały monitoring stanu zdrowia roślin, ręczne odchwaszczanie, a w razie potrzeby również zabezpieczenie roślin na zimę.