Image

Nowe proekologiczne murale


Ekologia to zagadnienie niezwykle istotne zarówno dla Miasta Gdańsk, jak i Gdańskiego Ośrodka Sportu, co w ciągu ostatnich lat pokazują kolejne, podejmowane inicjatywy. Kolejną z nich jest program „Czyste plaże o tym marzę”, w ramach którego w przestrzeni miejskiej powstają proekologiczne, edukacyjne murale.

Do realizacji projektu wybrano dwie lokalizacje: przy obu zejściach na plażę z Molo w Brzeźnie oraz na budynku siedziby Gdańskiego Ośrodka Sportu przy Traugutta 29.

Akcja „Czyste plaże o tym marzę” to wynik współpracy Gdańskiego Ośrodka Sportu, gdańskiego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To właśnie studenci tej uczelni są autorami pierwszych murali, które powstały już na molo w Brzeźnie. Kolejna praca pojawi się jeszcze w trakcie wakacji na ścianie Hali Sztuk Walki na terenie kompleksu sportowego przy ul. Traugutta 29. Elewacja hali zostanie ozdobiona rysunkiem ściennym pomiędzy 10 a 20 sierpnia.

W ramach programu, oprócz powstania murali, zostanie także zorganizowana wystawa pozostałych prac plastycznych studentów ASP, która będzie miała miejsce w Przystani Żabi Kruk, wspólne warsztaty ekologiczne pracowników GOS i studentów ASP oraz kampania citylightowa na terenie Gdańska.

Z badań przeprowadzonych przez Gdańską Organizację Turystyczną oraz Pomorski Instytut Naukowy im. prof. Brunona Synaka wynika, że w 2019 roku przez trzy letnie miesiące (czerwiec, lipiec i sierpień) Gdańsk odwiedziło 1 mln 98 tys. osób. Niemal połowa (47%) wybrała się na jedną z gdańskich plaż, a dla 15% celem było molo w Brzeźnie. Lokalizacja murali oraz ich przekaz mają działać na wyobraźnię osób odwiedzających te miejsca oraz być kolejnym elementem szeroko zakrojonej edukacji proekologicznej, prowadzonej przez Miasto Gdańsk i podległe mu jednostki administracyjne.