Program Czyste Powietrze - nowe zasady funkcjonowania

Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych - to główne cele ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze". Od lipca wprowadzone zostają nowe zasady, wśród których są m.in. podwyższony poziom dofinansowania. Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie natomiast dotacji na kotły węglowe.


Zdroje z wodą znów działają. Sprawdź lokalizacje i korzystaj

Sezon na gaszenie pragnienia wodą ze zdrojów zewnętrznych można uznać za rozpoczęty. Na terenie Gdańska uruchomiono urządzenia, z których można się napić orzeźwiającej wody z kranu. Ich użytkownicy mogą być pewni, że z instalacji płynie woda w 100% spełniająca wszystkie normy określone prawem.


Na Kokoszkach powstał Pozytywny Ogród Edukacyjny

Jest to przestrzeń, której głównym celem jest codzienne obcowanie dzieci i młodzieży z naturą oraz przybliżenie im podstawowych zagadnień przyrodniczych. Ogród został podzielony na kilka stref, a w każdej z nich znajdują się zróżnicowane gatunki roślin oraz elementy przestrzenne ukazujące aspekty życia w zgodzie z naturą oraz zasadami ekologii.


Powstaną nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych

W Gdańsku pojawiają się kolejne ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Docelowo, w 64 lokalizacjach, powstanie 138 punktów ładowania średniej mocy, czyli 22 kW.


Łąki kwietne w nowych lokalizacjach miasta

Latem morze kwiatów zakwitnie nie w 7, a już w 14 lokalizacjach. Gdańsk podwaja liczbę kwietnych łąk z siewu. Pomalują one na nowo krajobraz na przeszło 10 tysiącach metrów kwadratowych miasta.


Innowacyjny morski kosz wyłowi śmieci w Marinie Gdańsk

W marinach na całym świecie jest ich zaledwie kilkaset, a w Polsce tylko dwa – oba w Gdańsku. Fundacja Mare zakupiła Seabin - innowacyjny morski kosz, który właśnie został zainstalowany w gdańskiej marinie przy ul. Szafarnia.


Będzie coraz więcej kwiatów w Gdańsku

Na rabatach, zieleńcach oraz w parkach miejskich w pierwszej kolejności zagoszczą bratki i stokrotki. Zakwitać też będą cebule kwiatowe posadzone jesienią. W maju wykonane zostaną kolorowe herby kwiatowe oraz nasadzenia na pozostałych kwietnikach i wieżach kwiatowych.


Nowe ptasie budki w parku Hevelianum

Ruszyły wiosenne porządki na zielonych terenach okalających Hevelianum, a wraz z nimi montaż budek i schronów dla skrzydlatych lokatorów Góry Gradowej – ptaków i nietoperzy.


Nowe stawki za wywóz śmieci

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła niekorzystne zmiany dla mieszkańców Gdańska. Już w listopadzie władze miasta alarmowały, że poprzez nowe zapisy zmianom ulegną stawki opłat za wywóz śmieci. Z początkiem lutego nowe zasady zaczynają obowiązywać gdańszczanki i gdańszczan.