Prawie 150 m2 gdańskiej sztuki niebawem trafi do Internetu

XVI-wieczne obrazy Hansa Vredemana de Vries, „Grosz czynszowy” Antona Moellera, domniemany portret Jana Uphagena autorstwa Olafa Jensena Kolmera oraz 79 innych obrazów z kolekcji Dworu Artusa, Ratusza Głównego Miasta i Domu Uphagena zostanie udostępnionych w sieci do końca 2021 roku.


Gdański dzwonek wrócił na fasadę Domu Uphagena

W przeddzień 110. rocznicy otwarcia Domu Uphagena dla zwiedzających na fasadę kamienicy przy ul. Długiej 12 w Gdańsku powróciła replika XVIII-wiecznego dzwonka.


Historie Gdańskich Dzielnic - Dynamit z Nowego Portu

Książka poświęcona dziejom Nowego Portu to zbiór artykułów opisujących ciekawe i często nieznane dotąd fakty z historii dzielnicy.


Pocztówki dawnego Gdańska w darze dla Muzeum

580 pocztówek z kolekcji śp. profesora Manfreda Lotscha trafiło do zbiorów Muzeum Gdańska. Wśród podarowanych pamiątek znajdują się przedstawienia znanych zabytków oraz domów, ulic i mieszkańców. Spuściznę przekazał Gerd-Dietrich Ewert, archiwista Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece wraz z rodziną.


Zdobądź bilety wstępu do Muzeum Bursztynu

Co można zrobić z bursztynem na plaży lub nieużywaną jantarową ozdobą przechowywaną w domu? Opisać ich historię i przekazać do nowego Muzeum Bursztynu! Do 22 sierpnia gdańszczanki i gdańszczanie, którzy przyniosą do punktu Informacji Turystycznej na placu przy Forum Gdańsk bursztynową pamiątkę wraz z jej historią, otrzymają karty wstępu do nowego Muzeum Bursztynu oraz karty Darczyńcy Muzeum Gdańska.


Zobaczysz je tylko w Gdańsku

28 czerwca, w Światowy Dzień Bursztynu Muzeum Gdańska zaprezentowało trzy inkluzje w bursztynie bałtyckim, które znajdą się na wystawie stałej w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. W żywicy znajdują się okazy wymarłej fauny sprzed ponad 40 milionów lat.


Wielki Kraken w Dworze Artusa

Prawie 15-metrowa rzeźba przedstawiająca mitycznego Krakena do końca listopada br. unosić się będzie nad głowami zwiedzających w Dworze Artusa. W odbiciu rzeźby znajdą się Wieki Piec, malowidła oraz historyczne modele okrętów z kolekcji Muzeum Gdańska. Instalację przygotował Oskar Zięta, znany na całym świecie designer.


Historyczny patchwork? Ciekawa ława wróciła do Dworu Artusa w Gdańsku

Dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów do Dworu Artusa, oddziału Muzeum Gdańska, powróciła neobarokowa ława z kolekcji Lessera Giełdzińskiego. Sprzedany po śmierci znanego gdańskiego kolekcjonera na aukcji w Berlinie eksponat powrócił do Gdańska po 109 latach.


Międzynarodowa Noc Muzeów

Czekaliśmy na to dwa lata. Międzynarodowa Noc Muzeów nie mogła odbyć się rok temu, ale w tym ma trwać ... aż dwa dni - w sobotę i niedzielę, 15 i 16 maja. Poszczególne programy wydarzeń są skromniejsze, przygotowane w dwóch wersjach - na żywo i online. I chociaż te w realu ograniczają się najczęściej do zwiedzania zabytkowych wnętrz lub wystawy stałej, sam fakt, że planujemy znów wejść do muzeów i galerii budzi nadzieję, że normalność powraca.


Powojenny Gdańsk na wystawie internetowej

Muzeum Gdańska przygotowało internetową wystawę poświęconą historii pierwszych lat po zniszczeniu Gdańska w 1945 r. Opowieść na platformie Google Arts & Culture ilustruje 25 zdjęć autorstwa Kazimierza Lelewicza.