Image

Gdzie w Gdańsku można grillować?


Dla wielu osób jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu jest grillowanie lub rozpalanie ogniska. Przedstawiamy zasady, które pomogą uniknąć potencjalnego mandatu.

Na gdańszczan czekają w mieście zarówno zestawy do grillowania, jak i miejsca przystosowane do rozstawienia własnego sprzętu. Na amatorów przypieczonych smakołyków czekają stacjonarne grille, a także specjalnie przystosowane miejsca, w które można wybrać się z własnym ekwipunkiem. W obu przypadkach potrzebny będzie węgiel, rozpałka oraz woda do ugaszenia paleniska.

Gdzie grillować?

Ogólnodostępne, stacjonarne grille z rusztem znaleźć można:
 
 • obok zbiornika wodnego przy ul. Cedrowej w Ujeścisku-Łostowicach
 • na Podleśnej Polanie we Wrzeszczu Górnym
 • na placu sąsiedzkim przy ul. Gdańskiej / PCK w Brzeźnie
 • w Parku św. Barbary w Śródmieściu

Udogodnienia i specjalnie przystosowane miejsca dla tych, którzy wolą korzystać z własnego grilla są zlokalizowane:
 
 • obok zbiornika Zielony Staw na Jasieniu
 • obok zbiornika Świętokrzyska II w Ujeścisku-Łostowicach
 • na łące Maternusa przy ul. Elewów na Matarni
 • w rejonie ul. Pomorskiej 82 w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
 • przy ul. Królewskie Wzgórze w Pieckach-Migowie
 • w Parku Millenium na Zaspie-Rozstajach

Własny sprzęt grillowy można rozstawiać także w miejskich parkach i na zieleńcach. Największą popularnością w kategorii „grillowanie w plenerze” od lat cieszy się Park im. Ronalda Reagana. W zeszłym roku, w ramach jednego z projektów Budżetu Obywatelskiego, dostawiliśmy tam 25 zestawów piknikowych. Część z nich jest konstrukcyjnie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Część jest zamontowana na stałe, natomiast kilka z nich można samodzielnie przenieść w wybrane miejsce. Stoły znajdują się w miejscach najczęściej wybieranych na piknikowanie – przy stanowiskach do organizowania ognisk, przy placu zabaw dla dorosłych, obok kwitnących wiśni i w pobliżu „Krainy Zabawy”.

Tutaj grilla nie rozpalamy

Grillować nie można na placach zabaw oraz w zabytkowych parkach: w Parku Oliwskim, Parku Oruńskim, Parku Brzeźnieńskim im. Haffnera, Parku Kuźniczki oraz w Parku w Królewskiej Dolinie.

A może ognisko?

Mamy alternatywę dla amatorów ognisk. Paleniska znajdziecie w dwóch wyznaczonych miejscach w Parku Reagana:
 
 • w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża
 • przy stawie na przedłużeniu ul. Jagiellońskiej
Jeśli planujecie ognisko, konieczne będzie złożenie wniosku o zgodę na jego organizację. Można to zrobić wysyłając maila na adresy: gzdiz@gdansk.gda.pl oraz uz@gzdiz.gda.pl, przynajmniej 7 dni przed planowaną imprezą. Rezerwacja paleniska jest darmowa. Po uzyskaniu oficjalnego potwierdzenia należy zawiadomić Straż Miejską, Straż Pożarną oraz Policję.

Bezpiecznie i z poszanowaniem otoczenia

Z miejskich terenów korzystajmy z głową, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Koniecznie ugaśmy rozżarzone palenisko i popiół. Pod żadnym pozorem nie stawiajmy gorących tacek na stołach i na trawie. Zadbajmy o porządek – uprzątnijmy popiół oraz śmieci. Wszystko po to, by trawa, stoły piknikowe oraz elementy istniejącej infrastruktury nie ucierpiały. Mają pozostać w nienaruszonym stanie. Takim, jaki chcielibyście zastać przy okazji kolejnej fiesty pod chmurką.

Formularze do pobrania: